Burning Man Festivali Ve Tarihçesi

Burning Man Festivali, şuan dünyada yapılan festivaller arasında en çılgın olan festivallerden birisidir. Hatta en çılgın festival olduğunu söyleyebiliriz. Burning Man Festivali’nde dünyanın çeşitli yerlerinden gelen tanınmış sanatçılar ve devrimciler yer almaktadır. Amerikan vatandaşlarının Labor Day’inden 1 hafta önce düzenlenen festibal Nevada’da yer alan Black Rock Desert’te düzenlenmektedir.

Burning Man Festivali’ne katılan kişiler yedi gün süre festival boyunca zorlu çöl şartlarına direnirler. Festival süresince katılımcılar kendilerine ördükleri duvarları yıkarlar, bu şekilde özgürleşerek son olarak da insan bedeninin kalıplarını bir temsili olan tahta adamı yakarak festivali bitirirler.

Burning Man Festivali’nde İşlenen Temalar

Burning Man Festivali’nde her yıl bazı temalar işlenmektedir. Eriyen dünya, 7 çağ, bilinç, umut, inancın ötesi, umut, korku ve Amerikan rüyası gibi temalar Burning Man Festivali ana temaları içerisindedir.

Burning Man Festivali’ne katılan kişiler playa adının verildiği kampın ortasında yer alan alanda festival için özel hazırladıkları çalışmalarını sunarlar. Bu şekilde festival dışa vurum haline gelmektedir. Playa platformunda kendini gösterme ve kendine güvenme sonucunda ortaya çıkan sanat eserleri katılımcılara gösterilir. Festivale katılan kişiler burada şarkı, dans ve müzik performanslarını gösterirler. Burning Man Festivali süresi boyunca özgürlük, sanat ve eğlencenin bir araya geldiğini söyleyebiliriz.

Burning Man Festivali’nin Tarihi

Festiva Larry Harvey ve Jerry James’in 1986 yılında yirmi kişiden oluşan arkadaş grubuyla beraber San Fransisco, Baker Beach’te buluşarak 3 metre uzunluğundaki tahta adamı yakmasıyla beraber başlamıştır. Bu tahta adamın yanmasından ilham alan grup, kendini ifade ederken köklü bir değişim ve gelişen fikirlerini eyleme dökme işlemiyle beraber somutlaştırırlar. Sonraki yıllarda ise festivale katılan kişilerin sayılarının artmasıyla beraber festival gelenekselleşen bir festival halini alır.

Burning Man Festivali’nin ana amacı bireylerin içerisinde yer alan yaratıcı güçlerin ortaya çıkmasıyla beraber özgüven ve kendini ifade etme sonucunda yeni bir kültürün temellerini atmaktır. Katılımcılar toplum kurallarının oluşturduğu bariyerleri ortadan kaldırıp bireysel özelliklerinin daha fazla ön planda olduğu bir ortam yaratmayı hedeflemektedir. Festivalin oluşturucuları Burning Man sayesinde dünya genelinde bir değişiklik yaratabileceklerine inanmaktadır.

Festivalde katılımcıların sergiledikleri sanat eserler anlaşılmazlıktan oldukça uzak kişinin anlatmak istediğini direk ortaya koymaktadır. Ek olarak festivalde sadece sanat eserleri yer almaz. Değişik makinelerin, icatların ve araçlarında festivalde yer aldığını görebilirsiniz. Burning Man festivaline katılmak istiyorsanız festivalin herkese açık olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

  1. Burning Man Festivali Ve Tarihçesi için yorumda bulun

    Burning Man Festivali Ve Tarihçesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Burning Man Festivali Ve Tarihçesi için ilk yorumu yapabilirsin.