Sokak Sanatı Sevenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Şehirler

Sokak sanatı, kavramı özellikle son yıllarda çok büyük bir değişime uğradı. Önceden “Vandalizm” olarak algılanan sokak sanatı artık büyük şehirlerde popüler bir halk kültürü haline geldi. Sokak sanatlarının özellikle bazı şehirlerde çok ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Bizde yazımızda sokak sanatından hoşlanan kişilerin mutlaka görmesi gereken şehirlerin listesini vereceğiz.

Buenos Aires

Buenos Aires, Arjantin’in sokak sanatı kültürüne ev sahipliği yapmaktadır. Ülkede sokak sanatı ilk başta 70’li ve 80’li yıllarda diktatörlük döneminde ortaya çıkmıştır. Sanat, halkın yönetime olan tepkisini yansıtmıştır. Toplumsal bir yorum olduğunu da söyleyebiliriz. 70’li 80’li yıllarda Buenos Aires’te yapılan sokak sanatının günümüzde hala kendisini koruduğunu söyleyebiliriz.

Los Angeles

Los Angeles’ta da sokak sanatı ilk olarak 1970’li yıllarda görülmeye başlamıştır. Şehirdeki sokak sanatının tam olarak tarihi ise 90’lı yıllarda yaşanan siyasi ayaklanmalardan sonra başlamıştır. Los Angeles’ta ilk olarak sokak sanatı akımı yapılan yanlış politikalara tepki olarak Willie Herron ve Kent Twitchell tarafından başlatılmıştır. Fakat sokak sanatının halk üzerinde çok etkili olması 2003 yılında yasaklanmasına sebep olmuştur. 2013 yılında ise yani tam 10 yıl sonra yasak ortadan kaldırıldı.

Kong Kong’daki sokak sanatının daha önce benzeri görülmemiş bir popülaritesinin olduğunu söyleyebiliriz. ’da sokak sanatının gelişmesinde özellikle 2014 yılında gerçekleşen Demokrasi Şemsiyesi Hareketi’nin olduğu sıralarda yaşanan çatışmalar sonucunda demokrasi galip gelmiştir. Demokrasinin galip gelmesiyle beraber sokak sanatı daha fazla gelişmiştir. Sokak sanatının şehir mimarisine uygun olması yasaklanmasının önüne geçmiştir.

Lizbon sade bir şehir olmasına rağmen son derece çekici bir şehirdir. Eski bir şehir havası olan Lizbon’da tarihi ve kültürel yapılar şehre tamamen farklı bir hava katmaktadır. Şehir 20’nci yüzyılın yarısında muhafazakar olan bir diktatörlüğün baskısı altına girmiştir. Lizbon, diktatörlüğün baskısı geçtikten sonra son 20 yılda canlanmaya başlamıştır. Şuan Avrupa’da yer alan en çekici ve şık şehirler arasında yer almaktadır.

Rabat

Rabat, Fas’ın büyük şehirlerinden birisidir. Rabat’ın sokakları antik dönemden günümüze taşınan desenli seramik çalışmalar, titiz bir şekilde üretilen oyma tahta parçaları, eşsiz hat desenleriyle süslenen camilerle kaplıdır. Fas Hükümeti, sokakta tarihi yapıyı korumak için ve modern bir görünüm oluşturmak için sokak sanatına da yatırım yapıyor. Boyanan parçaların oluşmasıyla beraber kentin kültürel anlamda daha zengin olmaya başladığını söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

  1. Sokak Sanatı Sevenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Şehirler için yorumda bulun

    Sokak Sanatı Sevenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Şehirler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sokak Sanatı Sevenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Şehirler için ilk yorumu yapabilirsin.