Bir Gezginin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Kitap okumak; şüphesiz ki hayata bakış açımızı değiştiren, kendimizi bulmamıza yardımcı olan, bir hobinin ötesinde kişisel gelişimimizi tamamlamamızı sağlayan bir aktivite olma özelliği taşıyor.

Kitap okudukça hayatın yalnızca biz ve bizim çevremizle sınırlı olmadığını öğreniyor; bambaşka dünyalara dokunma şansı elde ediyor; bir yandan da farklı bilgiler öğrenme fırsatını yakalıyoruz.

Bir gezginin mutlaka okuması gereken kitaplar başlıklı bu yazımızda gezginlere yol gösterecek, gezginlere yeni rotalar hakkında fikir verecek, onlara ilham kaynağı olacak bazı başucu kitaplara yer vermek istiyoruz.

İşte; bir gezginin mutlaka okuması gereken kitaplar listemiz:

  • Seyahatname

Evliya Çelebi tarafından 17. yy’da yazılmış olan bu kitap; on ciltten oluşan ve Evliya Çelebi’nin gezdiği tüm ülkeleri ve rotaları kapsayan bir eser olarak; gezginlerin mutlaka okuması gereken kitaplar listesinde ilk sırada bulunuyor.

Evliya Çelebi’nin gittiği tüm ülke ve şehirlerin sanatı, kültürü, mutfak kültürü, inançları hakkında pek çok bilgiye de yer verdiği bu kitap; gezginlere farklı kültürlere dair temel bilgileri öğrenme hakkı tanıyor.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname isimli kitabını en kısa süre içerisinde temin etmenizi öneriyoruz.

  • Yolda

Jack Kerouac tarafından kaleme alınan bu eser; yazarın Amerika’yı köşeden bucağa dolaştığı seyahati esnasında başından geçen olayları anlattığı bir kitap olarak; kendine has tarzıyla okuyucuda seyahat etme isteği uyandırıyor.

1957 yılında yayımlanan bu kitap; 2. Dünya Savaşı sonrası Beat kuşağını anlatan en önemli ve en realist kitaplardan biri olarak da okunmayı sonuna kadar hak ediyor.

  • Motosiklet Günlükleri

Özellikle Che Guevara tutkunları tarafından defalarca kez okunan, Che’nin en yakın arkadaşıyla birlikte motosikletiyle Güney Amerika’yı gezerken karşılaştığı kültürel çöküşleri ve adaletsizlikleri dile getirdiği bu kitap; sıradan bir gezi kitabının ötesinde bir devri anlatan sosyokültürel bir kitap olarak; okuyucularının ufkunu genişletmeyi başarıyor.

Haksızlığa asla boyun eğmeyenlerin muhakkak okuması gereken bu kitap; hayatınızı ve kim olduğunuzu bir kez daha sorgulamanıza da aracılık ediyor.

  • Bir Dinozorun Gezileri

Dünyanın en büyük ve en sevilen yazarlarından biri olan Mina Urgan’ın kendi seyahatlerini kaleme aldığı bu eser; Bestseller listesine girmeyi başaran bir kitap olarak; okuyucularını bir söyleşi tadında keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Mina Urgan’ın az parayla hayatın keyfinin nasıl çıkarılacağını yalın bir dille okuyucularıyla paylaştığı bu kitabı şiddetle okumanızı öneriyoruz.

  • Avrupa’da Görülecek 101 Yer

Saffet Emre Tolguç’un Avrupa’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken 40 adet ülke ve 101 yeri anlattığı bu kitap; yazarın konaklama ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz otellerden tutun da tadabileceğiniz en güzel lezzetlere kadar değindiği bir kitap olarak; Avrupa seyahatiniz öncesi muhakkak okumanız gereken bir kitap!

Şimdiden bol keyifli okumalar diliyoruz…

 

Bir Cevap Yazın

  1. Bir Gezginin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar için yorumda bulun

    Bir Gezginin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bir Gezginin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar için ilk yorumu yapabilirsin.