Avustralya’daki en güzel ulusal parklar

Uçsuz bucaksız kurak arazilerinde yaşayan vahşi hayvanlarıyla gezginlerin en çok ziyaret etmek istediği ülkeler arasında yer alan Avustralya’ya ancak saatler süren uçak yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Ziyaret edilecekler listenizi şimdiden hazırlamaya başladıysanız, Avustralya’nın dört bir yanında bulunan ulusal parkları da mutlaka programınıza dahil etmelisiniz.

Her biri kendine has karakteristik özelliklere sahip olan bu parklarda ilginç şekilli kayalar, göz alıcı güzellikte sahiller, farklı bitki örtüleri ve inanılmaz manzaralar bulunuyor. Ayrıca etçil bir yaban köpeği olan Dingo ve Kangurular da Avustralya’da karşınıza sıklıkla çıkacaktır.

Kakadu Ulusal Parkı

Dünyada aborijinler tarafından kayalara işlenen göz alıcı sanat eserleriyle beraber timsahları bir arada görebileceğiniz tek yer Kakadu Ulusal Parkı’dır. Yaklaşık 40 bin yıl boyunca bu bölgede yaşayan Aborijinler 5 binden fazla kayanın üzerine çeşitli resimler çizmiştir. Kangurular ve devasa büyüklükteki timsahların yanı sıra rengarenk çiçeklere de ev sahipliği yapan bu park, İsviçre’nin yarısı kadar da yüz ölçümüne sahiptir.

Purnululu Ulusal Parkı

Eğer imkanınız varsa bu muhteşem parkı havadan görmeniz tavsiye edilir. Arı kovanı şeklindeki kayalıkları özellikle dağcılık yapmak isteyenleri cezbediyor. Parkın bazı bölgelerine ulaşım çok zor olduğu için ancak dört çeker araçlarla yola devam edebilirsiniz. yapmak isterseniz park içindeki marketlerden erzak ihtiyacınızı karşılayabilmeniz de mümkün.

Freycinet Ulusal Parkı

Avustralya’nın en iyi sahillerinden birinde güneşlenmek mi istiyorsunuz? O halde rotanızı doğruca Freycinet Ulusal Parkı’na çevirin. Dünyanın diğer hiçbir yerinde olmayan endemik bitkiler ve renkli çiçekler sizi bu parkta bekliyor olacak. İşin ilginç tarafı şu: Parkın bazı noktaları o kadar bakir ki, hiçbir insanın girmediği noktalarına adım atabilmeniz mümkündür. Deniz kayağı yapmak, balık tutmak ve diğer su aktivitelerine meraklıysanız soluğu bu parkta alabilirsiniz.

Uluru-Kata Tjuta Ulusal Parkı

Ayers Kayaları olarak da bilinen binlerce yıllık taşın bulunduğu bu park, Avustralya’nın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından bir diğeri. Aborijinler tarafından kutsal kabul edilen parkta devasa büyüklükte 32 adet daha kayalık bulunuyor. Gün batımını veya doğuşunu izlemek için ideal bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir Cevap Yazın

  1. Avustralya’daki en güzel ulusal parklar için yorumda bulun

    Avustralya’daki en güzel ulusal parklar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avustralya’daki en güzel ulusal parklar için ilk yorumu yapabilirsin.