Hindistan’da gezilecek en iyi şehirler

Bünyesinde muazzam bir çeşitlilik ve insan yelpazesini barındıran Hindistan, geçmişten beri Uzakdoğu Asya’nın en gizemli seyahat noktalarından biri olarak değerlendiriliyor. Pakistan, Çin, Nepal, Butan, Sri Lanka, Bangladeş ve Myanmar’la komşu olan Hindistan’ın birçok denize de kıyısı vardır. 20’den fazla resmî dilin konuşulduğu ülkede birçok dine mensup insan yaşamaya devam ediyor. kültürünü filmlerden izlemekle yetinmek istemiyorsanız, bavulunuzu hazırlayıp bu muhteşem ülkenin aşağıda listelenen şehirlerini ziyaret edebilirsiniz.

Hindistan’a gitmenin vizeye tabi olduğunu da not düşelim.

Rajasthan

Hindistan’ın kuzey batısında bulunan Rajasthan eyaleti Pakistan’la sınır komşusudur. Tar Çölü’nün de bulunduğu bu güzel eyalet turistler için cazibe noktasıdır. Eğer bu eyaleti ziyaret ederseniz, Aravalli Range isimli sıradağlarda yürüyüşlere çıkmayı sakın ihmal etmeyin. Pembe Şehir olarak da bilinen Jaipur, Rajasthan’ın başkentidir ve seyahatinize başlamak için ideal bir noktadır.

Agra

Hindistan’ın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisi Agra’dır. Moğol İmparatorluğu’nun başkenti olan bu şehirde şiirlere ve romanlara konu edilen Tac Mahal de bulunur. Dönemin hükümdarının eşine duyduğu aşkı niteleyen Tac Mahal 17. yüzyılda inşa edilmiştir. 16. yüzyılda yapılan Agra Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kerala

Hindistan’ın güneybatısında yer alan Kerala eyaleti muhteşem bir tropik güzelliğe sahiptir. Beyaz kumlardan oluşan sahilleri, palmiye ağaçları ve tarihi dokusuyla eko-turizm meraklıları tarafından akına uğrayan eyalette tapınak festivalleri de sıklıkla düzenleniyor. Eyaletin başkenti Kochi’de yerel balıkçıların halen daha kolonyal düzende avlanmasına tanıklık edebilir, etnik ve dinî farklılıkların bir arada nasıl uyumlu yaşadığını gözlemleyebilirsiniz.

Varanasi

Ganj Nehri’nin geçtiği Varanasi, Hindistan’ın manevi başkenti olarak da nitelendirilir. Şehrin geçmişi 3 bin yıl öncesine dayandırılır ve gezegenin en eski şehirlerinden biri olduğu kanısı halk arasında yaygındır. Dört bir yanda karşınıza çıkabilecek dini binalar şehrin silüetine de eşlik eder. Alamagir Camii’nden tutun Shri Kashi Vishwanth tapınağına kadar farklı inançları temsil eden birçok yapı şehirde mevcut. Bu arada her gün 60 binden fazla insanın Ganj Nehri’nde yıkandığını biliyor muydunuz? İlginç ama gerçek!

Delhi ve Amritsar gibi şehirleri de gezinizde “Gidilecek yerler” listenize dahil edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Hindistan’da gezilecek en iyi şehirler için yorumda bulun

    Hindistan’da gezilecek en iyi şehirler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hindistan’da gezilecek en iyi şehirler için ilk yorumu yapabilirsin.