Aspendos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır

Aspendos Antik Kenti ülkemizin ilinde yer alan antik kentlerden biridir. Aspendos Antik kentinin tarihi çok uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Antalya Serik ilçesinde bulunan Aspendos Antik kentine her yıl yabancı ve yerli birçok turist gelmektedir.

Aspendos Nerede?

Aspendos ülkemizin en çok ziyaretçi çeken antik kentlerinden bir tanesidir. Özellikle yaz aylarında güney kıyılarına giden pek çok kişi Aspendos Antik Kenti’ni görmeye gelirler. Oldukça zengin bir kültür mirasına sahip olan Anadolu toprakları antik dönemlerinden kalma eserlerle doludur. Bu eserlerden bir tanesi hem dünya hem de ülkemiz için büyük bir öneme sahip olan Aspendos Antik Kenti’dir.

Aspendos Antik Kenti Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyü sınırları içerisinde yer alır. Tiyatrosu ile meşhur olan Aspendos Antik Kenti ülkemizin en önemli miraslarından tanesi olarak görülür. Aspendos Antik Kenti Antalya şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre doğusunda yer almaktadır. Antik kente ulaşımı oldukça kolaydır.

Aspendos Antik Tiyatrosu milattan sonra ikinci yüzyılda Romalılar tarafından kurulmuştur. Bölgede bulunan antik tiyatronun ve kentin korunmasının en önemli nedenleri arasında bölgenin ticaret yolu üzerinde olmasıdır. İlerleyen yıllarda bölgeye hükmeden; Anadolu Selçuklu Devleti’nin başlaması ile birlikte Aspendos Antik tiyatrosu ve kenti bu dönemde de korunmuştur. Aynı dönemlerde Selçuklu Devleti tarafından tadilat ve tamirat görmüştür. Türkiye’de bulunan antik tiyatrolar ve kentler içinde 1500 kişi kapasiteye sahiptir. Bu nedenle dünyanın en önemli ve en büyük antik tiyatrolar arasında yer almaktadır.

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Aspendos Antik Kenti Türkiye’nin güney kıyılarında yer almaktadır. Özellikle yazın tatili için Antalya ve çevresinde gelen turistler bölgede ki tarihi yapıları görmek için buraya gelmektedir. Dünyaca ünlü olan Aspendos antik tiyatrosu ve kenti Romalılar döneminde yapılmıştır ve günümüze kadar sağlam duran nadir yapılardan biridir. Halen günümüzde çok yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Antik Kent, Anadolu topraklarında yapılan en büyük dünya miraslarından biridir.

Aspendos antik kente gidebilmek için kişisel araçlar, otobüsler ve dolmuşlar kullanılabilir. Ayrıca Antalya havaalanına ulaşılarak oradan da otobüs, dolmuş ve diğer araçları kullanılarak ulaşılabilirsiniz. Aspendos’a ulaşabilmeniz için Antalya -Alanya yolunun 45 kilometresinden kuzeye doğru dönmeniz gerekir.

Aspendos Antik Kenti Giriş Ücreti Nedir?

Aspendos Antik tiyatro ve kentine ziyaret etmek isteyenler giriş ücreti ödemek zorundadır. Antik Kenti giriş ücretleri sivil kişiler için 25 TL’dir. Antik kente müze kartı kullanılabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Aspendos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır için yorumda bulun

    Aspendos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aspendos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır için ilk yorumu yapabilirsin.