Namibya seyahatinizde yapmanız gereken 3 şey

Unutulma bir Afrika macerasına çıkmak, jip kiralayarak safari turuna katılmak ve kültürel yönden farklı kabileleri ziyaret etmek isteyen gezginlerin “Gezilecek ülkeler” listesine Namibya nadiren girer. Bunun nedeni hakkında pek fikrimiz yok, ancak çoğu insanın Namibya’nın ismini dahi duymamış olması geçerli bir etken sayılabilir. Fakirliğin pençesindeki bu az gelişmiş ülkenin kıymetini bilen gezginler, nefes kesici çöl manzaralarını gördükten sonra “Keşke buraya daha önce gelseydim” demekten kendilerini alamıyor.

Evet, bir ülke düşünün ki güneş en az 300 gün boyunca her yeri ısıtsın. Üstelik Afrika’nın da en güvenli ülkeleri arasında yer alsın. Namibya sanılanın aksine kuru kum çöllerinden oluşan, sıradan bir Afrika şehri değil. Buraya geldiğinizde mutlaka yapmanız gereken faaliyetleri şu şekilde sıraladık:

ATV kiralayıp safariye çıkın

Antik bir kıyı şehri olan Swakopmund’u ziyaret edip ATV kiralayabilir, çöl kumları üzerinde zik zak çizerek eğlenceli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Zamanında Almanlar tarafından işgal edilen ve uzun yıllar boyunca sömürülen bu şehir çok sevimli sokaklara ev sahipliği yapıyor. Çöle çok yakın olduğu için de şehir merkezinden bir ATV kiralayabilmeniz mümkündür. Adrenalin dolu aktivitelere katıldıktan 1 hafta sonra dahi ayakkabınıza kaçan kumları silkelemeye devam edebilirsiniz, bizden uyarması.

Sossusvlei’yi mutlaka görün

Namibya’ya yapılan hiçbir turistik gezi, ülkenin simgesi haline gelen Sossusvlei’yi görmeden tamamlanmış sayılmaz. Dünyanın en yüksek kum tepesi olarak gösterilen bu alana tırmanmak 2 saatinize mal olabilir. Ancak zirveye ulaştığınızda karşılaşacağınız manzarayı da bir ömür boyu unutumazsınız. Devasa bir kum tepesinin üzerinde, dünyanın en güzel manzaralarından birini saf sessizlik içinde temaşa edebilirsiniz.

Çöl fillerine dikkat!

Çöl ve fil, birbirine zıt iki kelime gibi duruyor değil mi? Ancak gerçek hiç de öyle değil. Namibya’nın çöllerinde başıboş dolaşan birçok fil karşınıza çıkabilir. Zaten Kuzey Afrika, Mali ve Namibya’dan başka hiçbir ülkede başıboş dolaşan çöl filleriyle karşılaşabilmeniz de mümkün değildir. Eğer bu sevimli hayvanlara denk gelecek kadar şanslıysanız mutlaka fotoğraf çekmeyi unutmayın! Yanınızda bir rehber varsa bu hayvanların çölde nasıl hayatta kaldığıyla ilgili size şaşırtıcı bilgiler de verebilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Namibya seyahatinizde yapmanız gereken 3 şey için yorumda bulun

    Namibya seyahatinizde yapmanız gereken 3 şey için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Namibya seyahatinizde yapmanız gereken 3 şey için ilk yorumu yapabilirsin.