Side’de Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Ülkemizin en gözde turizm merkezleri arasında kabul edilen Antalya ilimize bağlı şirin mi şirin bir belde olan Side, hem yerli hem de yabancı turistlerin muhakkak ziyaret etmesi gereken şehirler arasında yer alıyor.

Tarihi geçmişi Hititler dönemine kadar uzanan, tarih boyunca Hititler başta olmak üzere Persler, Lidyalılar gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Side, Roma İmparatorluğuna ait pek çok tarihi ve mimari yapıları ile ön plana çıkıyor.

Tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleri ile de adından sıkça söz ettiren Side, muhakkak ziyaret etmeniz gereken şehirlerimiz arasında bulunuyor.

Söz konusu Side lezzetleri olduğunda ise Side kendine özgü yöresel mutfağı ile ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamayı başarıyor.

Side’de mutlaka görmeniz gereken yerler başlıklı bu yazımızda Antalya’nın bu tarih kokan şehrine yolunuz düştüğünde uğramanız gereken adreslere değinmek, kısacası Side gezilecek görülecek yerler ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, Side’de mutlaka görmeniz gereken yerler listemiz:

  • Side Antik Kenti

Side gezilecek görülecek yerler listemizin ilk sırasında bulunan Side antik kenti, adeta büyülü ve tarihi atmosferi ile antik eserlere ve yapılara ilgi duyan kişilere hitap ediyor.

M.Ö 5. yy’da Yunanlılar tarafından yerleşim yeri olarak kabul edilmiş olan bu antik kent, Yunan ve Roma medeniyetlerinden günümüze kadar ulaşmayı başaran tarihi eserleri ile görenleri büyülemeyi başarıyor.

Side geziniz esnasında öncelikle Side antik kentini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

  • Side Antik Tiyatrosu

Anadolu’nun eşi benzeri bulunmayan tek antik tiyatrosu olma özelliği taşıyan Side antik tiyatrosu, 17 bin kişilik dev kapasitesi ile dönemin tüm antik tiyatrolarından farklı bir plana sahip!

Agora, orkestra bölümü, podyumu ile oldukça harika görünen Side antik tiyatrosuna Side antik kentini ziyaret ettikten sonra uğramayı ihmal etmeyin!

  • Aspendos köprüsü

 

Side’nin bir diğer tarihi yapısı olan Aspendos köprüsü, eşsiz manzarası ile de hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi görmeyi başarıyor.

Side’nin köklü ve zengin tarihi geçmişinin en güzel örneklerinden biri olan Aspendos köprüsünü de muhakkak Side gezilecek görülecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

  • Köprülü kanyon

Rafting tutkunlarının en çok sevdiği adreslerden biri olan Köprülü kanyon, içme suyu olarak da tüketilen eşsiz suyu ile macera ve adrenalin tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Rafting keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz Köprülü kanyonun manzarasına da aşık olacak, özellikle yaz aylarında bu kanyona sık sık uğramak isteyeceksiniz.

  • Side müzesi

1960 yılından bu yana halka açık olarak hizmet veren, 1947 ve 1967 yıllarında yapılan kazı çalışmaları sonrasında elde edilen tarihi eserlerin sergilendiği Side müzesinde heykel, sütun, büst, yazıt, lahit gibi pek çok tarihi eseri yakından görüntüleyebiliyorsunuz.

Tarihte deniz tanrısı olarak kabul edilen, mitolojik dönem kahramanlarından biri olan Poseidon’a ait mitolojik frizlerin de sergilendiği Side müzesi, Manavgat şehir merkezine oldukça yakın mesafesi ile de kolaylıkla ulaşılabilen bir adres olma özelliği taşıyor.

Side’deki tarihsel yolculuğunuz esnasında Side müzesini de rotanıza eklemeyi unutmayın.

  • Etenna

Şehrin ilk antik kentleri arasında kabul edilen Etenna, halk arasındaki tabiri ile Dedekalesi, tarihi bir Pisidya şehri olarak, Side’nin tarihine ışık tutuyor.

Oymapınar yakınlarındaki Etanna antik kenti, tarihi kalıntıları ile Side’nin mutlaka görülmesi gereken listesinde başı çekiyor.

Side’de Ne Yenir?

Antalya’ya özgü en lezzetli yiyecekleri tadabileceğiniz Side’de yer alan restoranlarda harika bir afiyet çekebilir, hafızanıza kazınacak olan lezzetler ile tanışabilirsiniz.

Side’de tadabileceğiniz en güzel lezzetlere zeytinyağlı meze çeşitlerini, Akdeniz’e özgü sebze yemeklerini, ot kavurmalarını, enfes balık çeşitlerini, Side’ye özgü pide ve kebapları örnek olarak gösterebiliriz.

Side’ye gitmişken özellikle saç kavurmanın, sebzeli kebabın, arabaşı çorbasının tadına muhakkak bakmalısınız.

Bu yazımızda Side’ye seyahat düzenlemeyi düşünenler için Side gezilecek yerler listemizi paylaşmaya çalıştık.

Daha önce Side’yi ziyaret ettiyseniz, Side’de muhakkak ziyaret etmemizi önerdiğiniz adresleri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Şimdiden keyifli ve eğlenceli bir tatil geçirmenizi diliyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Side’de Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler için yorumda bulun

    Side’de Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Side’de Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.