Afyonkarahisar Gezisi İçin İpuçları

Afyonkarahisar konum olarak ve İç Anadolu arasında kalan bir yerdir. Kültürü ve tarihi bakımından son derece zengin bir yerdir. Mükemmel ötesi güzelliklere sahiptir. En çok da termal otelleriyle meşhurdur. Termal otellerinin cilt sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. İlk olarak Afyon ismiyle anılmaktadır. 2005 yılından itibaren Afyonkarahisar ismini almış bulunmaktadır. Termal otellerinin yanı sıra Afyonkarahisar türbeleriyle de adından çok fazla söz ettirmektedir. Genel olarak şehrin kazancı ise mermer fabrikalarından sağlanmaktadır. Mutfak olarak da son derece zenginliğe sahiptir. Diğer bir vereceğimiz bilgi ise Afyonkarahisarın gıda sektöründe son derece gelişmiş olmasıdır. Kısacası Afyonkarahisar’da Türkiye’nin mükemmel şehirlerinden birisidir. Bizde bu makalemizde Afyonkarahisara yolunuz düşerse eğer gezebileceğiniz yerler hakkında siz değerli okurlarınıza tavsiyelerde bulunacağız.

İlk önce sizlere tamamen önerebileceğimiz yer Afyonkarahisar Kalesidir. Son derece heybetli bir yapıya sahiptir. Konum olarak şehrin tam merkezinde bulunmaktadır. Yükseklik olarak ise 226 metreye sahiptir. Afyonkarahisar Kalesi doğal güzelliğiyle dikkat çekmektedir. ve Bizans döneminde Akroenos ismiyle adından söz ettirmektedir. Selçuklular zamanında ise Afyonkarahisar Kalesi olarak adını değiştirmiştir. Günümüzde tarihi dokusu çok fazla korunamasa da tarihi kalıntılara az da olsa rastlanılmaktadır

İkinci olarak ise Afyonkarhisarda gezebileceğiniz yerlerden biri ise Buzluk Mağarasıdır. Buzluk mağarası konum olarak şehrin doğusunda yer almaktadır. Afyonkarahisardan yaklaşık olarak 68 km uzaklıkta bulunmaktadır. Buzluk mağarası Afyonkarahisar da bulunan Dereçine kasabasında bulunmaktadır. Son derece mükemmel bir görüntüye sahiptir. Size önerebileceğimiz bir diğer husus ise Buzluk mağarasına kışın gitmeniz olacaktır. Çünkü yazın gittiğiniz zaman buzlar erimiş olacaktır.

  • Üçüncü olarak ise Afyonkarahisar da bulunan Yenikapılar manastırıdır. Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde yer alan Yenikapılar Manastırı sert bir kayalığın oyulmasıyla yapılmıştır. Yenikapılar Manastırını da gezilecek yerlerinizin arasına eklemeniz gerekmektedir.

Son olarak ise Afyonkarahisarda gezebileceğiniz yerler arasında Afyonkarahisar Müzesi yer almaktadır. Bir şehrin tüm bilinenleri müzelerde yer almaktadır. Afyonkarahisar Müzesinde ise tarih kokmaktadır. Tarihin tüm bilinmeyen yüzünü müzelerden öğrenmiş olacaksınız. Konum olarak Afyonkarahisar şehir merkezinde yer almaktadır. İçerisinde toplam 44.383 adet esere ev sahipliği yapmaktadır. Bu müze ziyaretçilerine kapılarını 1933 yılında açmıştır. Ancak yeni yapılmış olan binasına ise 1971 yılında taşınmıştır. Haftanın 6 günü ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Pazartesi günleri hizmet vermemektedir. Çalışma saatleri ise hafta içi ve hafta sonu aynıdır. Saat sabah 8.30 da ziyaretçilerine kapısını açıyor ve 17.30da ise kapılarını kapatıyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Afyonkarahisar Gezisi İçin İpuçları Afyonkarahisar Gezisi İçin İpuçları için yorumda bulun

    Afyonkarahisar Gezisi İçin İpuçları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Afyonkarahisar Gezisi İçin İpuçları için ilk yorumu yapabilirsin.