Dünyaya Damga Vuran Kadın Kaşifler

Biliyorsunuz ki kadınlar dünyayı güzelleştiren çiçeklerdir. Kadınlar olmasaydı inan ki hiç bir şey olmazdı. Bunun için kadınların değerini bilmemiz gerekmektedir. Hele ki özgür ruhlu kadınlar tarihte her zaman isimlerinden bahsettirmişlerdir. Gemiyle dünyanın etrafında gezen ilk kadından veya 72 gün boyunca dünyanın etrafını gezen kadından vs. birçok özgür ruhlu kadından bu makalemizde sizlere bahsedeceğiz.

İlk olarak sizlere tarih oyunca adından sıkça söz ettirmiş olan Jenna Baret hakkında bilgiler vereceğiz. Jenna Baret dünyanın etrafını gemiyle gezmiş bir kadın kâşiftir. da dünyanın etrafında bir gezi düzenlendiği zaman o geziye kadınlar alınmamaktaydı. Jenna Baret’te erkek kılığına girerekten bu geziye katılmış oldu. Tarihte adından söz ettirmesinin yanında birde birçok bitki çeşidinin bulunmasını sağlamış olan bir kadındır. Yani bu kadın özgürlükçü yapısından dolayı tarihte adından söz ettirmiş oldu.

İkinci olarak ise 72 gün boyunca dünyayı gezen kadından söz edeceğiz. Bu kadının ismi ise Nellie Bly’dır.Nellie bly gazeteci bir kadındır. Sürekli olarak akıl hastaneleri hakkında makaleler yazarmış. Bu yazdığı makalelerde gerçek anlamda çok fazla işe yararmış. Bir gün dünyayı 79 günde gezer misin diye teklifler Nellie Bly’in huzuruna geldiği zaman bu özgür ruhlu kadın da şüphesiz kabul etti. Daha sonra ’ya gidip 80 Günde Devr-i Âlem kitabını yazmış olan Jules Verne ile tanışmış fırsatı yakalamıştır. Daha sonra seyahatine İtalya oradan da Mısır a giderek seyahatini 72 gün 6 saatte tamamlamıştır.

Diğer bir kadın kaşif ise Gertfrude Bell’ dir . Bu özgür ruhlu kadın ise Irak sınırlarını çizmiştir. Bu kadın adından tarihte çok sıklıkla bahsettirmiştir. Oxford Üniversitesinde tarih bölümünü bitirmiştir. Ayrıca Gertrude Bell arkeologdur. Aslında bu mucizevî kadın ömrü boyunca iki kez Dünya’nın etrafını dolaşmıştır. Amcasının yanına Tahran’ a gittiğinde orayı çok beğenip ve oraya hayran kalmıştır. Tahran’ı çok fazla beğendiği için burada kalmıştır ve burada Arapça öğrenerek arkeoloji alanında araştırmalarda bulunmuştur. Asıl yapmış olduğu en büyük başarısı ise Irak sınırını çizerek Irak’ın bağımsızlığa kavuşması sağlamıştır.

Son olarak ise uzaya giden ilk kadın Valentina Tereshkova hakkında bilgiler vereceğiz. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak Dünya’ya gelen Valentina Tereshkova daha çok küçük yaşlarda iken ailesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmaya başlamıştır. Yeteneklerinden dolayı ise 500 kişinin arasından ilk kadın olarak uzaya gitmiştir.

Bir Cevap Yazın

  1. Dünyaya Damga Vuran Kadın Kaşifler Dünyaya Damga Vuran Kadın Kaşifler için yorumda bulun

    Dünyaya Damga Vuran Kadın Kaşifler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyaya Damga Vuran Kadın Kaşifler için ilk yorumu yapabilirsin.