Work and Travel nedir?

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 1960’lı yıllarda baştılan Work and Travel (Çalış ve Gez) programına dünyanın dört bir yanından öğrencilerin ilgisi her geçen gün artarak devam ediyor. Yaz aylarında başlatılan bu program kapsamında üniversite öğrencileri para kazanırken başka bir kültürü tanıma fırsatını yakalamış oluyorlar. İsminden de anlaşılacağı üzere sayesinde yaz tatilinin bir kısmını çalışarak, bir kısmını da kazandığı parayı gezerek harcayan öğrenciler unutulmaz bir deneyim yaşıyorlar.

Macera dolu kıtasını gezerken yalnızca bir turist gibi değil, çalışan olarak ülkenin insanlarını ve dinamiklerini daha iyi tecrübe etme fırsatını yakalamış oluyorlar. Öte yandan kendi kültürlerini, örf ve adetlerini de ABD’li insanlara tanıtabiliyorlar.

Siz de programlarına katılarak,

  • İngilizce dil bilginizi ve konuşma yeteneklerinizi geliştirebilir
  • Uluslararası alanda çalışma tecrübesi kazanarak CV’nizi çok daha dikkat çekici bir hale getirebilir
  • Heyecan verici birçok yeni turistik yeri gezip görebilir
  • Daha önce hiç çalışmadığınız bir işe girerek farklı deneyimler elde edebilirsiniz.

Mayıs’tan Eylül ayına kadar düzenlenen Work and Travel programlarına yalnızca örgün ve ikinci öğretim dört yıllık üniversite öğrencileri katılabiliyor. Uzaktan ve açıktan eğitim gören öğrencilerin ne yazık ki bu programa dahil olabilmeleri mümkün değil.

Aracı firmalar tarafından öğrencilere 4 aylığına çalışma izni veriliyor. Ayrıca çalışacağınız ve ABD’de bulunacağınız süre zarfında konaklayacağınız yer de yine aracı firma sayesinde siz oraya gitmeden ayarlanıyor. Öğrenciler çoğunlukla ateller, restoranlar, park ve eğlence merkezleri, marketler, fast food dükkanları gibi alanlarda istihdam ediliyor. İsteyenler ek iş bulabiliyor veya çalıştıkları işi değiştirebiliyor.

ABD Work and Travel programıyla

  • Amerikan tarzı yaşam biçimi hakkında bizzat deneyim kazanabilir
  • Dünyanın farklı ulus ve ülkelerinden yeni arkadaşlıklar kurabilir
  • Ailenizden ve sevdiklerinizden uzakta hayatınızı idame ettirme yeteneği kazanabilirsiniz.

İnternet üzerindeki birçok web sitesi ve forum üzerinden daha önce Work and Travel tecrübesi kazanan yüzlerce öğrencinin hikayesine tanıklık edebilirsiniz. ABD her zaman ilginizi çekiyorsa ve öğrenciyseniz, yurtdışı tecrübesi kazanmak için bir an önce Work and Travel programına kayıt olmanız tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Work and Travel nedir? için yorumda bulun

    Work and Travel nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Work and Travel nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.