Türkiye’nin Görkemli Kanyonları

Ülkemiz baştan başa doğa harikaları, turistik ve tarihi mekanları ile özene bezene çevrilmiştir. Hem yerli, hem de  yabancı turistlerin akın ettiği noktalarımız arasında görkemli kanyonlarımız da yer almaktadır. Bugünkü yazımızda sizlere gezebileceğiniz, hakkında bilgi edinebileceğiniz kanyonlarımızın bulunduğu bir liste hazırladık. Listeye göz atarak siz de iş yerinizden izin alarak doğa harikası kanyonları görmeye başlayabiliriz. Türkiye’nin görkemli kanyonları sizin de ilginizi çekecek.

Türkiye’nin Görkemli Kanyonları Hangileridir?

Mersin Göksü KanyonuMersin Göksu Kanyonu

Ülkemizin sakin yapısı ile dikkat çekmeyi başaran en sakin ve aynı zamanda da durağan yapısıyla turistleri çeken kanyonu Mersin’de yer alan Göksu Kanyonu olarak bilinmektedir. Su sporlarına merak salan ve henüz bu sporlarda acemilik yaşayan kişilerin zorlanmayacağı kanyonlardandır.

 

 

 

Antalya Köprülü KanyonAntalya Köprülü

Isparta ile Antalya arasında kalan kanyonda diğerlerinin yanı sıra köprü bulunmaktadır. Doğa meraklıları bu köprüye çıkarak kanyonun her noktasını incelemeyi tercih etmektedirler. Antalya Denizi’ne dökülerek kendisin tamamlayan yemek yemek isteyenlere de büyük oranda ziyafet yaşatmaktadır. Böyle bir manzarada yemek yemek herkese ölümsüz anılar yaşatacaktır.

 

Kastamonu Karacehennem KanyonuKastamonu Karacehennem Kanyonu

Tamamen doğal görüntü ve eşsiz bir manzaraya sahip olan Kastamonu’daki kamyon yıl içerisinde onlarca turist ağırlamaktadır. Sularda meydana gelen aşınma sonucunda oluşan Karacehennem Kanyonu safari yapmak isteyen kişilere ev sahibi oluyor. Ancak barınma amacı ile kalabileceğiniz bir alan bu noktada yer almamaktadır.

 

 

Muğla Eşen Çayı KanyonuMuğla Eşen Çayı Kanyonu

Ege Bölgesi’nde yer alan Muğla’ya zaten yıl içerisinde milyonlarca turist akın etmektedir. Turistlerin ilgisini çeken ve ilgi odağı haline gelen Eşen Çayı Kanyonu da bu noktada bulunmaktadır. Kano sporu ile ilgilenen ya da çamur banyosu yapmak isteyen kişilerin uğrak noktası haline gelen Muğla’daki Eşen Çayı Kanyonu mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir.

 

 

Erzurum Çoruh VadisiErzurum Çoruh Vadisi

Erzurum’un en çok turist çeken noktalarından biri olan Çoruh Vadisi muazzam manzarası sayesinde yerli olduğu kadar, yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başarmıştır. Hem kano, hem de rafting alanları bulundurmaktadır. Su sporları ile de ilgilenen kişilerin uğrak noktası haline geldi.

 

 

 

Mersin Lamas KanyonuMersin Lamas Kanyonu

Mersin’e ziyarete giden kişiler son derece meraklı gözlerle yerlilere Lamas Kanyonu’nu sormaktadır. Lamas Kanyonu yürüyüş yapmak isteyenlere, yüzmek isteyenlere ya da rafting gibi su sporlarına ilgi duyan kişilere ev sahipliği yapmaktadır. Mersin’in en gözde mekanları arasında bulunan ve Türkiye’nin görkemli kanyonları listesinde yer alan dikkat çekiyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Türkiye’nin Görkemli Kanyonları için yorumda bulun

    Türkiye’nin Görkemli Kanyonları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’nin Görkemli Kanyonları için ilk yorumu yapabilirsin.