Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri

Dört bir yanını çevreleyen denizleri, gölleri, akarsu ve şelaleleri ile adeta harikalar diyarı olan ülkemizde yer alan birbirinden şahane şelaleleri hala ziyaret etmediniz mi?

Başta Akdeniz bölgemiz olmak üzere ülkemizin pek çok farklı bölgesinde bulunan, eşsiz güzellikleri ile görenlerde hayranlık uyandıran şelaleler, özellikle ilkbahar aylarında çoşan ve kilometrelerce yükseklikten şelale tabanına adeta dans edercesine inen suları ile muazzam bir görsel şov sunuyor.

Doğa tutkunlarının bol bol fotoğraf çekmek için sıklıkla ziyaret ettikleri şelaleler, bir ninniyi andıran sesleri ile içimizi huzur ile dolduruyor.

Türkiye’nin en güzel şelaleleri başlıklı bu yazımızda ilkbahar ve yaz aylarında mutlaka uğramanız gereken en gözde şelalelere kısaca değinmek istiyoruz.

İşte, mutlaka görmeniz gereken ülkemizin en güzel şelaleleri listemiz:

 

  • Manavgat Şelalesi

Şüphesiz ki şelale dediğimiz anda aklımıza ilk gelen, coğrafya derslerinden aşina olduğumuz Manavgat şelalesi, yüksek debisi ile ırmak sularının falezlerden aşağı damlaması ile oluşuyor.

Kendisiyle aynı isme sahip olan Manavgat nehrinin üst kısmında bulunan bu şelale, Akdeniz Bölgemizin sayısız güzellikleri arasında görkemi ve gösterişi ile ön plana çıkıyor. Şelalenin yakınlarındaki balık restoranları ise Manavgat’tan tutulan eşsiz balıkların tadına afiyetle bakabileceğiniz adresler olarak yıllardır hizmet vermeyi sürdürüyor.

Yolunuz Antalya ve Manavgat’a düştüğünde muhakkak Manavgat şelalesine uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

  • Düden şelalesi

 

Adeta şelaleler şehri olarak bilinen Antalya’nın güzelliği ile dillere destan olan bir diğer şelalesi olan Düden şelalesi, şehir merkezine yalnızca 8 kmlik uzaklığı ile yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğruyor.

İçerisinde yer alan mağarası ile daha da güzelleşen ve dikkat çeken Düden şelalesini rotanıza eklemeyi ihmal etmeyin.

  • Tortum Şelalesi

 

Doğu Anadolu Bölgemizin en yüksek şehirleri arasında yer alan Erzurum il sınırlarındaki Tortum Şelalesi, 48 metre yüksekliği ve 22 metre genişliği ile ülkemizin en devasa boyuttaki şelaleleri listesinde başı çekiyor.

Etrafı ziyaretçilerin piknik yapabilmesi adına mesire alanları ile donatılmış olan Tortum şelalesi, şelalenin alt kısmına inen merdivenleri ile ziyaretçilere şelale manzarasına yakından tanık olabilme şansı tanıyor.

Erzurum seyahatiniz esnasında Tortum şelalesine uğramayı unutmayın!

  • Palovit Şelalesi

’nin en ünlü şelalesi olma unvanına sahip olan Palovit şelalesi, Çamlıhemşin Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırlarında bulunan bir tabiat harikası!

15 metre yüksekliğinde şelale çevresinde Zilkale harabesi de olmak üzere pek çok tarihi eser de yer alıyor.

Rize’nin yaylalarını ziyaret ettiğiniz keyifli yolculuğunuzu Palovit şelalesine uğramadan tamamlamayın!

 

Bir Cevap Yazın

  1. Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri için yorumda bulun

    Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri için ilk yorumu yapabilirsin.