Türkiye’nin Bilim Merkezlerine Gezi

Ülkemizde birçok bilim merkezi bulunmaktadır. Bu bilim merkezlerinde çocuklarınızın kişisel gelişimi açısından faydalı etkinlikler düzenlenmektedir. Siz değerli okurlarımız için ülkemizde yer alan bilim merkezleri hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

gaziantep-gezegenevi

  • Gezegenevi ve Bilim Merkezi Güneydoğu bölgemizde yer alan Türkiye’nin 8. Büyük ili olarak bilinen ilinde kurulmuştur. Son teknoloji ile kurulan bu gezegenevi bilgisayarlar aracılığı ile takip edilmektedir. Kurucuları ise Büyükşehir Belediyesi ile Turkcell’dir. Yüz ölçüm olarak ise gezegenevi 5000 m2’lik bir alana kurulmuştur. Çocuklar için deney yapabilmeleri adına alt katında deney aletleri yer almaktadır. İçerisinde 1500 m2lik yeşil alanı mevcuttur. Bu yeşil alanda park vardır.
  • Eskişehir Bilim ve Deney Merkezi Türkiye’nin 25. büyük şehri Eskişehir de kurulmuştur. Eskişehir Bilim ve Deney Merkezi 2012 yılında kurulmuştur. İçerisinde birçok deney aleti bulunmaktadır. Bu deney aletlerinden birkaçı ise optik, basınç, ses vs deneyleri için kullanılan deney aletleridir. Yılın her ayında faaliyet göstermektedir.

Konya Bilim Merkez

  • İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir. Yüzölçümü olarak ise Türkiye’nin en büyük ilidir. Burada bulunan Bilim Merkezi 2014 yılında TÜBİTAK tarafından kurulmuştur. Artık yeni alınan karara göre her ilde TÜBİTAK tarafından bilim öğretmek amacıyla bilim merkezleri kurulacaktır. Bu sayede çocuklarımız erken yaşta teknoloji ile iç içe olmuş olacaklar. İlk olarak ise temellerini TÜBİTAK da atmıştır. Aslında buradaki en büyük amaç çocuklardır. Her şey çocuklar üzerine dizayn edilmiştir.
  • Şişli Belediyesi bilim Merkezi 2005 yılında kurulmuştur. Kurulumunda Türkiye Bilim Vakfı’nın katkıları çok fazladır. Birçok deney aletleri bu merkezde yer almaktadır. Kurulduğu günden beri birçok aktivitede aktif olarak işlev göstermiştir. Bu bilim merkezinde birçok alanda eğitim verilmektedir. Çocuklarınızı güvenerek bu merkeze gönderebilirsiniz. Emin olabilirsiniz ki çocuğunuz burada eğitim anlamında çok başarı olacaktır. Zekâ gelişimine çok fazla katkıda bulunmaktadır.
  • Türkiye’nin 4. Büyük şehri olan Bursa da kurulmuş bu bilim merkezi birçok alanda eğitim vermektedir. 2012 yılında temellerini açmıştır. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi 2500 m2lik büyük bir alana kurulmuştur. Sürekli olarak aktiviteler düzenlenmektedir. Her yaştan insanlar buraya gidip bilimsel ve teknolojik anlamda işler yapabilirler.
  • Kayseri Bilim Merkezi Kayseri ilinin Kocasinan ilçesinde 2016 yılında kurulmuştur. 55 metrekarelik bir alana kurulmuştur. Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit mekânı vardır. Birçok deney düzeneklerine sahiptir. Çocukların gelişimi açısından birçok katkı sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Türkiye’nin Bilim Merkezlerine Gezi Türkiye’nin Bilim Merkezlerine Gezi için yorumda bulun

    Türkiye’nin Bilim Merkezlerine Gezi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’nin Bilim Merkezlerine Gezi için ilk yorumu yapabilirsin.