Trabzon’da Yapılması Gerekenler

Karadeniz turuna çıkmış olabilirsiniz veya sadece doğal güzelliklerini görmek için ’a gidiyor olabilirsiniz. Trabzon’da yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olursanız emin olun geziniz daha iyi geçecektir. Yazımızda sizlere Trabzon’da yapılması gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Doğal Güzelliklerle Kendinizi Ödüllendirin

Trabzon, yeşilin ve mavinin en bol olduğu illerimizden birisi olduğu için adeta kendisine hayran bırakıyor. ’da gittiğiniz zaman ilk uğramanız gereken yer; berrak suyu, tertemiz havası ve etkileyici manzarasıyla uzun göl olmalıdır. Uzungöl dışında Haldizen Gölü, Çakırgöl ve Sefa Gölü de görülmeye değer göller arasındadır. Bunların yanı sıra şehrin doğal güzelliklerinden olan; Baltacı Deresi, Sürmene, Karadere, Koha, Değirmendere, Yanbolu, Maçka Deresi, Kalapotama Deresi ve Galyan Derelerini de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Kısacası anlayabileceğiniz gibi Trabzon’da çok fazla doğal güzellik var.

Yöresel Lezzetleri Tatmadan Gelmeyin

denildiği zaman akıllara gelen ilk lezzet hamsidir. Onun arkasından da mısır ve kara lahana geliyor. Trabzon’da bu malzemeler kullanılarak ekmekten çorbaya çok lezzetli yemekler hazırlanıyor. Trabzon’da mutlaka tatmanız gereken lezzetlere örnekler verecek olursak; kuymak, karalahana dolması, hamsili ekmek, manca, hamsi buğulama, karalahana çorbası, mıhlama, fasulye ve hamsili pilav sadece birkaç örnektir. Trabzon’a gitmişken özellikle hamsili yemekleri yemenizi tavsiye ediyoruz.

Tarihi Yerleri Keşfe Çıkın

Trabzon, Orta Çağ’da Rum İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bir şehirdir. Bu dönemden kalma tarihi yapılarıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Kızlar Manastırı, Sümela Manastırı, Hızır İlyas Manastırı, Hagia Anna, Trabzon Kalesi, Santa Maria, Hagios Mikhail, Yeni Cuma, Çarşı Camii, İskender Paşa Camii, Gülbahar Hatun Camii, Çal mağarası ve Nakip Trabzon’da görmeniz gereken yerler arasındadır. Ek olarak Atatürk Müzesi ve Trabzon Arkeoloji ve Etnografya Müzesi de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kendinizi Doğaya Bırakın

Trekking için ülkemizdeki en ideal yerlerden birisi; Trabzon’dur. Yemyeşil doğası, zengin bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla şehir adeta sizi yürüyüşe davet ediyor. Şarıl şarıl akan şelaleler ve yemyeşil doğada yürümek eminiz size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Bu yürüyüş sonrası şehre dönmek ufak bir travmaya sebep olabilir.

Adrenalin Dolu Aktivitelere Katılın

Trabzon, her zaman doğa tutkunlarının vazgeçilmez adresi olmayı başarmıştır. Üstelik çeşitli doğa sporlarını da denemeniz için en uygun yerlerden birisidir. Trabzon’da Uzungöl, Demirkapı, Karakaya bölgelerinde dağcılık parkurlarına tırmanabilirsiniz. Ek olarak Jeep safarilerine katılabilirsiniz. Yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Kano sporu yapabilirsiniz. Yani Trabzon size bu konuda da çok fazla seçenek sunuyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Trabzon’da Yapılması Gerekenler için yorumda bulun

    Trabzon’da Yapılması Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Trabzon’da Yapılması Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.