Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi

Taşyaran Vadisi, İzmir – Uşak karayolu üzerinde Kula ilçesinin Yenişehir Köyü yakınlarında yer alır. Uşak ile Vadi arası yaklaşık 45 Km’dir. Vadiye özgü jeolojik yapı ve bitki örtüsü, yurt dışından ve yurt içinden gelen yabancı ve yerli turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Vadi tabelası yönünden giderek yaklaşık 1,5 km uzaklıkta olan kanyona gidebilirsiniz. Uşak’ta bulunan bu vadiye Hamamdere Köyü’ne kadar araçla ulaşım mümkündür.

Taşyaran Vadisi’nin Özellikleri

Gediz Nehrinin güçlü akıntılarının yanında taşınan toprak ve çakıllar vadide kayaları aşındırarak oluşmuş metamorfik kayaçlardır. Uşak’ta bulunan Taşyaran vadisindeki kayalıklar jeoloji biliminde Gnays adını almaktadır.

Gnays, tortul ve magmatik kayaçlar olan granitin başkalaşmış duruma uğramasından dolayı meydana gelen metamorfik kayaçlardır. Muskovitli gnays, hornblendli gnays, granit-gnays ve enjekte gnays gibi türleri bulunmaktadır. Mika kristalleri, feldispat ve kuars içeren ve tabakalanmış bir görünümü vardır.

Taşyaran Vadisi

Taşyaran Vadisi Tabiat Park’ında Neler Var?

Taşyaran Vadisi Tabiat Parkı’na giderseniz seyir terası, piknik alanları, tuvaletler, gözlem kulesi, kamelyalar, çocuklar için oyun alanları ve kır kafeteryaları vardır. Taşyaran Vadisi Tabiat Parkı’na giriş yaptıktan sonra vadiye inmek için doğal yapıya uygun bir şekilde yapılan taş merdivenlerden inebilirsiniz.

Vadi, yaklaşık olarak 3 bin metrelik yürüyüş güzergahı bulunmaktadır. Bu alanda günübirlik piknik yapabilir, seyir teraslarında ortamı izlemek ve aşağıya inip kayalıkları yakından görebileceğiniz diğer etkinlikler mevcuttur. Uşak’ta bulunan vadinin içerisinde yürümek sizlere keyif verecektir. Vadide ilerledikçe kayalıklar kuru görünse de bazen kaygan olabilir bu nedenle dikkat etmeniz gerekir. Fotoğraf tutkunları için güzel kareleri yakalayabilmek için güzel bir yerdir. Bu bölgenin gün batımı da bir başka güzeldir.

Taşyaran Vadisi Uşak şehrinin saklı cenneti olarak adlandırılmaktadır. Doğa’nın bizlere sunduğu en güzel alanlarındandır. aylarında İmren deresinin donduğu ve doğal bir akvaryum olarak gözükmektedir. Her mevsim bambaşka görüntülere bürünen Vadiye Nisan ve Mayıs aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

Taşyaran Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Yenişehir köyüne yakın olan Taşyaran Vadisi, İzmir-Uşak yolu üzerinde Kula yakınlarındadır. Uşak-Taşyaran Vadisi arası yaklaşık 50 km’dir. Taşyaran Vadisi tabelasını takip ediğiniz zaman 1,5 km sonra kanyona ulaşmış olursunuz. Taşyaran Vadisi’ne toplu taşıma ile gidilememektedir.

Kanyona giderken, Gediz Nehri’nin üzerinde bulunan tarihi Çatalköprü’yü de görmenizi tavsiye ederiz. Üç gözlü kemer kesme taşlardan yapılan Çatalköprüsü, 53 metre uzunluğundadır. Çatalköprüsü’nün ne zaman yapıldığına dair bilgi bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi için yorumda bulun

    Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi için ilk yorumu yapabilirsin.