Doğa ve tarihin birleştiği adres: Cunda adası

 

Ülkemizin turizm açısından en gelişmiş şehirlerinden biri olan Ayvalık ilçe sınırlarında yer alan Cunda Adası, Ayvalık adaları arasında yerleşime açık olan tek ada olarak, her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğruyor.

Bir diğer ismi Alibey olan ada, bu ismini Kurtuluş Savaşı esnasında padişah tarafından verilen Yunanlılara teslim olma emrine karşı savaşarak, ilk kurşunu atan Yarbay Ali Çetinkaya’dan alıyor.

Nüfusunun büyük bir bölümü 1924 nüfus mübadelesi sırasında Girit ve Midilli’den göç eden kişilerden oluşan Cunda adası, yerli ve yabancı turistlerin aşık olacağı doğal güzellikleri, tertemiz denizi ve plajı ile adeta hayranlık uyandırıyor.

Bu yazımızda Balıkesir’in bu şirin beldesine yolunuz düştüğünde Cunda Adası’nda mutlaka uğramanız gereken, beldenin en şahane adreslerine yer vermek istiyoruz.

İşte, Cunda adası gezilecek-görülecek yerler listemiz:

  • Cunda Adası Aşıklar Tepesi

 

Cunda adasını tepeden kuş bakışı izleyebilmenize olanak tanıyan Aşıklar Tepesi, eşsiz manzarası ile adeta adanın simgesi olarak tanınıyor.

Adadaki ilk yel değirmenine ev sahipliği yapan Aşıklar Tepesi’nde günümüzde Rahmi Koç tarafından yaptırılan kütüphane ve kafe bulunuyor.

Yani ziyaretçiler, Aşıklar Tepesi’ni ziyaret ettiğinde deniz manzarasına karşı eskiden yel değirmeni olan bu kafede çaylarını yudumlayabiliyor.

Cunda Adası’nı ziyaret ettiğinizde bu tepeye sevgilinizle ya da ailenizle mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

  • Cennet Ada Koyu

İrili ufaklı pek çok otel ve işletmesi ile Cunda Adası’nın en hareketli ve en kalabalık noktalarından biri olan Cennet Ada Koyu, huzurlu ve keyifli bir geçirebilmenizin kapılarını aralıyor.

Doğanın ve tarihin buluştuğu bu koyun berrak ve tertemiz sularında yüzmenin bir türlü tadına doymak nedir bilmeyeceksiniz!

  • Patricia Koyu

Sığ suları ile son derece güvenilir olan, bu yönüyle özellikle çocuklu Cunda yerlililerinin favori adresi olan Patricia Koyu, yaz aylarında denize girerek, serinleyebileceğiniz; şehir gürültüsünden uzakta ve sakin bir ortamda yapabilmenize fırsat sunuyor.

Zeytin ve çınar ağaçları ile çevrili olan koy boyunca pek çok doğal plaja rastlama şansınız bulunuyor.

Sessiz, huzurlu ve ekonomik bir yaz tatili için Cunda Adası Patricia Koyu’nu tercih edebilirsiniz.

  • Pateriça Köyleri

Mübadele öncesinde tipik bir Rum köyü olan, günümüzde geçim kaynağının önemli bir bölümünü balıkçılık ve zeytincilikten sağlayan Pateriça köyleri, tertemiz denizi, iki adet tarihi kilisesi ve tarih kokan binaları ile sizleri fantastik bir tatile davet ediyor.

Hem deniz kum, güneş üçlüsünün keyfini sürebileceğiniz hem de tarihi yapılarını ziyaret edebileceğiniz bir adres arayışındaysanız, Pateriça köylerine mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Şimdiden keyifli tatiller.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Doğa ve tarihin birleştiği adres: Cunda adası için yorumda bulun

    Doğa ve tarihin birleştiği adres: Cunda adası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğa ve tarihin birleştiği adres: Cunda adası için ilk yorumu yapabilirsin.