Şili’deki En İyi Turistik Yerler

And Dağları ve Pasifik arasında sıkışmış olan Şili, bazen dünyanın en uzun ülkesi olarak anılır. Genişliği 180 km’den fazla değildir, ancak kıyı şeridi 4.300 km’den uzanır. Şili’deki en önemli turistik yerler arasında dünyanın en kurak çölü, buzulların ve fiyortların muhteşem manzarası ve Pasifik “ateş çemberi” boyunca yer alan birçok volkan yer alır.

Şili’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Paskalya Adası

Dünyanın en izole adalarından biri olan Paskalya Adası, güneydoğu Pasifik Okyanusunda yer almaktadır. Resmi olarak Şili’nin bir bölgesi, kıyıdan binlerce km uzaktadır. Ada, yüzyıllar önce erken Rapanui halkı tarafından yaratılan moai adı verilen 887 mevcut anıtsal heykeliyle ünlüdür.

Turistik Yerler

Lauca Ulusal Parkı

Lauca Ulusal Parkı, Şili’nin en kuzeyinde, And dağlarında bulunur ve Şili’deki en önemli turistik yerlerden biridir. Lauca’daki en muhteşem özellik, dünyanın en yüksek göllerinden biri olan güzel Lago Chungará’dır. Üzerinde, Bolivya sınırının hemen karşısında, ikiz kardeşi Volcán Pomerape ile birlikte hareketsiz bir yanardağ olan Volcán Parinacota’nın inanılmaz derecede mükemmel görünüyor.

Pucón

Pucón, güney Göller Bölgesi’nin ortasında küçük bir turistik kasabadır. Güzel bir gölün ve heybetli yanardağın yanındaki rakipsiz konumu, onu Şili’deki en popüler turistik yerlerden biri yapar. Pucón, su kayağı, kar kayağı, akarsu raftingi ve kano, binicilik, doğal kaplıcalar ve Villarrica yanardağına tırmanma gibi çeşitli spor ve eğlence etkinlikleri sunmaktadır.

Torres del Paine

Torres del Paine, Patagonya Şili’nin Aşırı Güney bölgesinde yer alan bir milli parktır ve dağlar, göller ve buzullara sahiptir. Parkın en önemli parçası, buzulların kuvvetleri tarafından şekillendirilen üç muhteşem granit tepe olan Paine Kulesi’dir. En yüksek tepe yaklaşık 2.500 metredir.

Valle de la Luna

Valle de la Luna, Atacama Çölü’nde yer almaktadır. Bu nefes kesici çöl manzarası, bölgenin kum ve taşları üzerinde yüzyıllarca süren rüzgarların ve sellerin sonucudur. Büyük kum tepeleri ve taş oluşumları, ayın yüzeyini taklit ederek bölgeye “Ay Vadisi” anlamına gelen adını verir.

Laguna San Rafael Ulusal Parkı

Laguna San Rafael Ulusal Parkı içinde yer alan San Rafael Buzulu, Laguna San Rafael’e açılan dev bir buzuldur. Buzul sadece tekne veya uçakla erişilebilir. Tekneyle yapılan yolculuk, izole Aisén bölgesinin dar kanallarından geçerek başlı başına bir manzaradır.

Valparaíso

Şili’nin orta bölgesinin Pasifik kıyısında yer alan Valparaíso, parlak renkli evleri, bohem kültürü ve güzel deniz manzarası ile tanınır. Pasifik Okyanusu’na bakan düzinelerce dik yamaç üzerine inşa edilen Valparaíso, zengin bir mimari ve kültürel mirası bünyesinde barındıran bir labirent sokakları ve arnavut kaldırımlı geçitlere sahiptir.

Bir Cevap Yazın

  1. Şili’deki En İyi Turistik Yerler için yorumda bulun

    Şili’deki En İyi Turistik Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Şili’deki En İyi Turistik Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.