Fransa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Köklü tarihi geçmişi, görenleri büyüleyen şatoları, dünyaya yön veren siyasi ve ekonomik tarihi, romantizmin doruk yaptığı Paris’i ile Fransa, Avrupa’nın en güzel ülkeleri arasında yer alıyor.

Pek çok gezginin hayallerini süsleyen bir ülke olan Fransa, özellikle aşıklar ve sevgililer tarafından yoğun bir ilgi görüyor.

Dünyada romantizmin başkenti olarak kabul edilen Paris’e ev sahipliği yapan, Avrupa’nın en gelişmiş medeniyetleri arasında kabul edilen, adeta bir medeniyetler beşiği olan Fransa, mutlaka görülmesi gereken tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Fransa’da mutlaka görmeniz gereken yerler başlıklı bu yazımızda bu harika ülkeyi ziyaret ettiğinizde bu ülkede kesinlikle uğramayı ihmal etmemeniz gereken şehirlere değinmek istiyoruz.

İşte, Fransa gezilecek yerler listemiz:

  • Loire Vadisi

Tarih boyunca İngiliz krallarının yerleşim yeri olan Loire Vadisi, görkemli ve adeta görenleri kendine aşık eden şatoları ile yaklaşık 280 km uzunluğunda bir bölge olma özelliği taşıyor.

Chenonceau şatosu, Rivau, Chinon şatosu gibi pek çok şatosu ile son derece popüler olan bu vadideki tüm tarihi yapılar Fransız mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak, sizi Ortaçağ’a doğru fantastik ve keyifli bir yolculuğa davet ediyor.

Üstelik çocukluğumuzda severek izlediğimiz çizgi film karakteri olan Tenten’in şatosu da Loire Vadisi sınırlarında bulunuyor.

Büyülü ve fantastik bu vadiye adım attığınızda bile tarifsiz duygulara esir olacak, zamanın nasıl akıp geçtiğini bir türlü anlamayacak ve bu vadiden bir türlü ayrılmak istemeyeceksiniz.

  • Paris

Şüphesiz ki Fransa’nın simgesi haline gelen, çoğumuzun rüyalarını süsleyen Paris, Fransa ziyaretiniz esnasında ilk uğramanız gereken adres!

Fransız Devrimi’nin hala izlerini taşıyan tarihi yapıları günümüze kadar ulaşmayı başaran bu şehir, gotik mimarinin en şahane örneklerinden biri olan Notre Dame Katedrali ve devrimi sembolize eden Eyfel Kulesi ile adeta buram buram tarih kokuyor.

Gençlerin yanı sıra içindeki çocuğu kaybetmeyenlerin de uğrak noktası olan Disneyland, rüya gibi atmosferi ile içinizdeki çocuğa bir kez daha ulaşmanıza aracılık ediyor.

Büyülü, eğlenceli, romantik, bol kültürel ve sanatsal aktivite dolu kısacası daha önce hiçbir yerde deneyimlemediğiniz bir tatil ve seyahat için Paris’i tercih edebilir, şehrin lüks otellerinde sevgilinizle birlikte konaklayabilir, ona aşkınızı bu aşıklar kentinde itiraf edebilirsiniz.

  • Bordeaux

Dünyanın en güzel ve en lezzetli şaraplarına ismini veren bu ihtişamlı şehir, Güneybatı Fransa’nın en ünlü liman kentlerinden biri olarak, görkemli mimari örnekleri, renkli yaşantısı, eğlenceli kültürel ve sanatsal ortamıyla Fransa gezilecek görülecek yerler listemizin 3. sırasında bulunuyor.

Bordeaux Katedrali, Aqutaine müzesi, Quinconces meydanı gibi tarihsel yapıları ile mükemmel bir gezi fırsatı sunan bu şehri Fransa’da mutlaka görmeniz gereken şehirler listenize eklemeyi unutmayın.

  • Biarritz

Fransa’nın en gözde yerlerinden biri olan Bask bölgesinin tam da göbeğinde bulunan Biarritz, okyanus kıyısında, İspanya’ya sadece birkaç kilometrede konumlanmış bir şehir olarak, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğruyor.

Bol dalgalı ve rüzgarlı denizi sörf tutkunları için birebir olan, size okyanusun cezbedici ve berrak sularında yüzme keyfi sunan Biarritz, tertemiz plajları ile yaz aylarında dolup taşıyor.

Renkli ve pırıl pırıl plajlarında güneş, kum ve deniz keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz bu şehre Fransa gezilecek yerler listenizde mutlaka yer verin.

  • Arles

Fransa’da mutlaka görmeniz gereken 5 yer listemizin son sırasında yer alan Arles, dar sokakları, Ortaçağ’dan günümüze kadar ulaşmayı başaran evleri ve diğer yapıları ile tarih tutkunlarına hitap ediyor.

Ortaçağ havasını teneffüs edebileceğiniz ve kendinizi o dönemde yaşıyormuş gibi hissedeceğiniz Arles’te Roma Amfi Tiyatrosu, uğramanız gereken ilk adres olarak karşımıza çıkıyor.

Şehrin bir diğer önemli tarihi yapısı olan Saint Trophime kilisesi ise heybetli görünümü ile görülmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Ünlü ressam Van Gogh’un da bir süre yaşadığı bu şehirde kendinizi masalsı bir diyarda hissedeceksiniz.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmeniz dileğimizle…

 

Bir Cevap Yazın

  1. Fransa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer için yorumda bulun

    Fransa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fransa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer için ilk yorumu yapabilirsin.