Abant Gölü Seyahat Tavsiyeleri

Abant, Bolu şehrinin en turistik bölgelerinden biri olarak yılın her mevsiminde balayı çiftlerine, doğa aşıklarına, maceraperest ve kafa dinleme yeri arayanlar için bir yerdir. Yedigöller Milli Parkı, Abant Tabiat Parkı ve Güzeldere Şelalesi gibi doğal güzelliklerin tadını çıkarılabileceğiniz yerler sunan bölge, Ankara’dan veya İstanbul’dan bir hafta sonu kaçamağına çıkmak isteyenlerin mutlaka düşünmesi gereken bir yerdir.

Abant Gölü Nerede?

Bolu şehrinin içerisinde bulunan Abant, şehir merkezine 35 kilometre güneybatısında bulunmaktadır. Abant Gölü ise bölgenin içerisinde, tabiat parkı olarak tanımlanan noktada bulunmaktadır. Göl, İstanbul’a yaklaşık 285 km, Ankara’ya ise yaklaşık olarak 230 km uzaklıktadır.

Abant’ta Gezilecek Yerler: Doğayla Bütünleş

Doğa insanlara her zaman huzur vermektedir. Yoğun geçmiş bir yılın stresini atmak isteyenler için gökyüzünü yansıtan bir göl manzarasından ve tertemiz dağ havasından daha iyi ne olabilir? Gölün çevresinde gezerken ağaçlardan gelen kuş sesleri ve yeşilin kahverengi, turuncu, sarı, mavi ve beyaz ile bütünleştiği bir renk cümbüşüne şahit olabilirsiniz.

Bolu Abant Gölü, ayrıca doğa fotoğrafçılığı için oldukça ideal bir alandır. Burada tavşan, tilki, yaban domuzu, keklik, yaban ördeği ve karaca gibi pek çok hayvan türü ile birlikte ilgi çekici bitki türleriyle de karşılaşmak mümkündür. Peki; yazı ayrı, kışı ayrı güzel olan Abant çevresinde nerelere gidebilirsiniz?

Abant Gölü

Abant Tabiat Parkı

Yaklaşık 1200 hektarlık bir alana yayılmış olan tabiat parkı, Abant Gölü’nü de kapsamaktadır. Yani göl kenarının keyfini çıkarmak isterseniz gitmeniz gereken yer burasıdır. Çam, köknar, meşe ve kavak gibi ağaçların yoğunlukta olduğu ormanlarla kaplı olan tabiat parkı, 1988 yıllarından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korunmaktadır.

Tabiat parkı boyunca kamp alanları mevcuttur. Daha konforlu bir konaklama seçeneği arayanlar için  çevrede bulunan otellerde oda ayırtabilirsiniz. Göl kenarında balık tutulabilirsiniz. Ayrıca burada bisiklet kiralama alanları da mevcuttur. Yani tabiat parkı boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi burada bulmanız mümkündür.

Burada doğa yürüyüşleri yaparken fotoğraf çekebileceğiniz ekipmanlarının yanında olmasına dikkat ediniz. İster göl kenarında ister orman içinde, birbirinden güzel doğa manzaraları sizleri bekliyor olacak.

Yedigöller Milli Parkı

Bölgeden biraz uzaklaşıp yeni bir doğa macerasına atılmak isteyenler, Bolu’nun Mengen ve Yığılca ilçeleri arasında bulunan yaklaşık 2000 hektarlık bir alana yayılmış olan Yedigöller Milli Parkı’na doğru yola çıkabilirsiniz. Doğanın bütün renklerini görebileceğiniz bu milli parkta, aynı zamanda Büyükgöl gibi içerisinde tatlı su balıkların olduğu irili ufaklı göller de mevcuttur.

Bir Cevap Yazın

  1. Abant Gölü Seyahat Tavsiyeleri için yorumda bulun

    Abant Gölü Seyahat Tavsiyeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Abant Gölü Seyahat Tavsiyeleri için ilk yorumu yapabilirsin.