Rusya’ya Gidecekler İçin Mutlaka Denenesi Rus Mutfağı Lezzetleri

Rus yemekleri, dünyanın en az değer verilen mutfaklarından biridir. Canlı renkler, katmanlı dokular ve zengin tatlarla doludur. Gıdaların çeşitliliği, Rusya’nın sert ve soğuk iklimi tarafından daha da dikkat çekici hale getiriliyor. Rusya’ya gidecekler için mutlaka denenmesi gereken Rus mutfağı lezzetlerini bir araya getirdik.

Pelmeni (Пельмени)

Pelmeni Sibirya kökenlidir ve kelime anlamı ile çevirisi “ekmek kulakları”dır. Rusya’da deneyebileceğiniz en basit ve en lezzetli yiyeceklerden biridir.

Bu yemek sadece hamur ve kıymadan çok daha fazlasıdır. Geleneksel bir Rus öğle veya akşam yemeğine davet edildiğinizde, ekşi kremalı bir porsiyon mantı ve bir shot votka sunulmaya hazır olun. Rusya’da mantıyı tüketmenin doğru yolu haşlayıp çatalla yemektir. Ancak bazı Ruslar da mantıyı çeşitli sebze ve baharatlarla tavada kızartır. Ne yaparsanız yapın, meşhur mantıyı tatmadan Rusya’dan ayrılmaya cesaret etmeyin!

Rus Mutfağı

Shi (Щи)

Ruslar kesinlikle shi’ye bayılırlar. Hafif kıvamı ve zengin tadı, shi’nin lezzetli bir akşam yemeğinin anahtarı olarak görülmesinin kesin nedenleridir. Bu yemeğin iki ana malzemesi sığır eti ve ekşi lahanadır. Bazı Ruslar turşu, ıspanak ve bezelye ekleyebilir.

Tarihsel kayıtlar, bu yemeğin, lahananın Bizans’tan Rusya’ya ilk getirildiği 9. yüzyılda ortaya çıktığını iddia ediyor. İlk başta, sadece rendelenmiş sebzeler ve lahanadan oluştuğu için vejeteryan bir yemekti. Daha sonra, et veya balık alabilenler onları sebze bulyonuna eklemeye başladı. Modern günlere kadar, shi, et veya balık olmadığında ‘içi boş’ shi veya olduğunda ‘zengin’ shi olarak adlandırılabilir.

Solyanka (Солянка)

Başlangıçta, solyanka hem mükemmel bir meze hem de ana yemek olarak görev yaptı. “Solyanka” terimi ilk olarak, bu yemeği uygun bir öğle veya akşam yemeği için mükemmel bir çözüm olarak tanımlayan 15. yüzyılın edebi eserlerinden birinde belirtilmiştir.

Yüksek yağ içeriği nedeniyle, solyanka, alkollü sarhoşluk sürecini geciktirmesiyle ünlüydü ve bu nedenle, yerel sofralarda hızla olmazsa olmaz haline geldi. Çorba genellikle bir kutlamadan sonra pişirilir ve ağırlıklı olarak et, sosis ve turşudan oluşur.

Vatrushka (Ватрушка)

Vatrushka, şekerli süzme peynir ve kuru üzüm ile doldurulmuş üstü açık yuvarlak bir unlu mamüldür. Slav dillerinin çoğunda vatra ‘ocak’ veya ‘ateş’ anlamına geldiğinden, vatrushka kelimesinin kökeninin Rusya’nın komşu ülkelerinden geldiği varsayılmaktadır. Belki de vatrushka’nın yuvarlak ve kabarık bir güneşe benzemesi tesadüf değildir. Yıllar boyunca, bu lezzetli tatlının birçok çeşidi olmuştur. Bazı yerliler evde yetiştirilen elmalar, meyveler ve hatta sade beyaz yoğurt ekler!

Bir Cevap Yazın

  1. Rusya’ya Gidecekler İçin Mutlaka Denenesi Rus Mutfağı Lezzetleri için yorumda bulun

    Rusya’ya Gidecekler İçin Mutlaka Denenesi Rus Mutfağı Lezzetleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rusya’ya Gidecekler İçin Mutlaka Denenesi Rus Mutfağı Lezzetleri için ilk yorumu yapabilirsin.