Romanya’nın En Güzel Bölgeleri

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Romanya , bölgedeki en büyük ülkedir ve çoğunlukla dağlardan, tepelerden ve geniş açık ovalardan oluşur ve Tuna Nehri, güzel kıyı şeridine doğru akar. Etkileyici Karpat Dağları, bölgesinin kalbine hükmediyor, ancak aslında keşfetmeniz için 14 sıradağ var! Romanya ayrıca Avrupa’nın en büyük ve en iyi korunmuş ormanlarından bazılarına sahiptir; bunlar ülkenin yaklaşık dörtte birini kapsıyor. Romanya’da doğa gerçekten etrafınızda; topraklarının neredeyse yarısı doğal ekosistemlerden oluşur ve bu, pitoresk kırsalda seyahat ederken belirgindir.

Transilvanya

Romanya’nın merkezini oluşturan Transilvanya, çeşitli manzara, insan ve kültür karışımına ev sahipliği yaptığı için ülkenin hem en büyük hem de en ünlü bölgesidir. Dağların, tepelerin ve ormanların arasına gizlenmiş yüzün üzerinde kale, hisar ve müstahkem kiliseler vardır; Bran Şatosu – ya da ‘Drakula’nın Şatosu’ – en etkileyici olanı.

Karpat Dağları ile çevrili Transilvanya, benzersiz bir Macar, Alman ve Romen mirasına sahiptir; Brasov, Sibiu ve Sighisoara şehirleri, Cluj-Napoca’nın yanı sıra ‘Transilvanya’nın kalbi’ görülmeye değerdir. Şehirlerin her biri tarihi yerler, kültürel yerler ve keyifli eski şehir merkezleri ile doludur. Bölgedeki doğal güzellik, yükselen Transilvanya Alpleri ve Apuseni Dağları’nın muhteşem yürüyüş imkanı sunan ormanlık yamaçları ile de çarpıcıdır. Retezat Milli Parkı, her biri birbirinden güzel yüzün üzerinde buzul gölüne ev sahipliği yapan, açık hava severlerin hayallerindeki destinasyondur.

Romanya'nın En Güzel Bölgeleri

Oltenia

Oltenia bir zıtlıklar ülkesidir. Bölgenin kuzey kesimlerini ilginç anıtlar, manastırlar ve dağlar süslerken, güneyi çok ıssız ve ıssız ve görünüşte neredeyse çöl gibi. Ancak güzel doğa boldur; en muhteşem manzaralarından biri, tüm Avrupa’nın en büyük ikinci doğal köprüsü olan Tanrı’nın Köprüsü’dür. Manzaralı Bistret Gölü ve Olt Nehri’nin usulca akan suları da birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor. Fagaras ve Parang sıradağlarının her ikisi de kış aylarında harika bir kayak imkanı sunar ve sıcak çikolatayı yudumlarken en güzel, karlı manzaralardan bahsetmiyorum bile. Oltenia ayrıca, Tismana, Horezu ve Strehaia’daki muhteşem manastırlarla, ziyaretçilerin tadını çıkarabilecekleri büyüleyici tarihi mekanlara sahiptir.

Maramures

Ülkenin kuzeyinde Ukrayna ile sınır komşusu olan Maramures, ağzınızı açık bırakabileceğiniz inanılmaz dağ manzaralarıyla doludur. Bölge gerçekten zaman durmuş gibi hissettiriyor; Birçok yamaç ve vadinin etrafına dağılmış asırlık köyler ve köhne ahşap kiliseler bulunabilir.

Burada seyahat etmek zamanda geri adım atmak gibidir. Büyüleyici doğal manzaralarına ek olarak, Maramures, burada Rumence, Macarca ve Ukraynaca konuşulduğundan büyüleyici bir kültürel mirasa da ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle, gözlerden uzak konumu göz önüne alındığında şaşırtıcı ama misafirperver olan çok kültürlü bir his var. Bölgeyi gerçekten hissetmek için, dağların arasında yer alan küçük Breb ve Ieud köylerine gitmeyi unutmayın. Her ikisi de güzel ahşap kiliselere ve birçok hoş eski binaya ev sahipliği yapmaktadır. Unutulmaz bir deneyim için Vaser Vadisi Ormancılık Demiryolunda trene binmek şart. Muhteşem eski buharlı tren, arkanıza yaslanıp şık bir şekilde dinlenirken sizi nefes kesici bir manzaraya götürür.

Crisana

Romanya’ya gelen ziyaretçiler tarafından genellikle gözden kaçan ülkenin batısındaki Crisana, aslında birçok farklı ilgi çekici mekana ev sahipliği yapıyor. Bölge bir zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu tarafından yönetildiği için şehirleri ve kasabaları onlara çok Orta hissi veriyor.

Oradea, bölgenin idari ve ekonomik merkezi olarak hareket eder ve ziyaret etmek için büyüleyici bir yerdir. Çok sayıda güzel barok mimarisi, harika kültürel simge yapılar sergiliyor ve Crisana’nın Macaristan’a yakınlığı nedeniyle iki dilli bir şehir. Bölgenin coğrafyası da çok çeşitlidir; çok sayıda nehir Crisana’dan geçer ve doğuda Apuseni Dağları ve güneyde Mures Nehri ile çevrilidir. Bazı güzel vahşi ve uzak doğa burada ve orada bulunabilir ve çok sayıda mağara ve geçit bölgeyi işaret eder. Harika açık havayı keşfetmek için biraz zaman harcamak isteyenler için, Pietrele Galbenei’nin görkemli doğa koruma alanı harika bir yürüyüş sunuyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Romanya’nın En Güzel Bölgeleri için yorumda bulun

    Romanya’nın En Güzel Bölgeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Romanya’nın En Güzel Bölgeleri için ilk yorumu yapabilirsin.