İngiltere’nin Görülmesi Gereken En Güzel Yerleri

İngiltere çok büyük bir ülke olmayabilir, ancak beyaz kumlu plajlardan dağlık milli parklara ve canlı şehirlere kadar pek çok çeşitlilik içerir. Ülke aynı zamanda, birçoğu herhangi bir İngiliz güzergahında önemli duraklar olan çok sayıda tarihi yer ve cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Windsor Kalesi

Kraliçenin evi olan Windsor Kalesi, Britanya’nın en ikonik yerlerinden biridir. Londra’nın hemen dışında ve Heathrow Havaalanı yakınında bulunan kale, kalenin odalarına ve arazisine yapılan ücretli turlar için ziyaretçileri yıl boyunca ağırlıyor. Civardaki kasaba da çok sayıda dükkan, restoran ve tarihi pub ile görülmeye değerdir. Özellikle hafta sonları veya resmi tatillerde kale oldukça meşgul olabileceğinden, biletlerinizi çevrimiçi olarak önceden ayırtın.

ingiltere gezilecek yerler

Canterbury

Canterbury, Londra’dan 86 km uzaklıkta bulunan İngiltere’nin ruhani merkezidir. Ünlü Canterbury Katedrali başlı başına önemli bir hac yeridir, ancak aynı zamanda, Canterbury’den Piskopos Sigeric tarafından 990’da belgelenen, Canterbury’den Roma’ya giden bir hac yolu olan Via Francigena’nın da başlangıcıdır. Canterbury, birçok kilisenin yanı sıra, Westgate Bahçeleri, Blean Wood Doğa Koruma Alanı ve birkaç sevimli dükkanlar yer almakta.

Stonehenge

Stonehenge, İngiltere’nin en ikonik yerlerinden biridir ve gezginler için kaçırılmaması gereken bir yerdir. Bir Dünya Mirası Alanı olan Neolitik yapıya araba ile ya da bir günlük turla Londra’dan kolayca erişilebilir. Ziyaretçiler ünlü taş çemberi, antik evleri ve bölgenin tarihini detaylandıran bir müzeyi görebilirler.

Cornwall

Cornwall, İngiltere’nin erişilmesi en zor ve aynı zamanda en değerli bölgelerinden biridir. Sörf yapmakla tanınan plajların keyfini çıkarın ya da ülkenin başka hiçbir yerinde görülmeyen manzarayı seyretmek için sahil boyunca yürüyün. Biraz sanat için Tate St. Ives ve Barbara Hepworth Müzesi ve Heykel Bahçesi’ne gidin ya da sanatçı topluluğu havasına sahip sade bir kasaba olan St. Ives’te dolaşın. Cesaretin varsa bir de çıplaklar plajı var.

Oxford

İngiltere’nin en önemli üniversitelerinden birine ev sahipliği yapan Oxford, bazı binalar filmlerde göründüğü için birçok Harry Potter hayranını da çekiyor. Hem rehberli turlar hem de sesli turlar sunan Ashmolean Sanat ve Arkeoloji Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi ve Bodleian Kütüphanesi’ni kaçırmayın.

Liverpool

Mersey Nehri ile İrlanda Denizi arasındaki buluşma noktasında bulunan, İngiltere’nin kuzeybatısında bir şehir olan Liverpool’daki Beatles’ın ayak izlerini takip edin. Liman kenti, Beatles turlarından Tate Liverpool’a, deniz kenarındaki feribotlara kadar pek çok şeye sahiptir ve gelişen bir gece hayatı sahnesine sahiptir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için harika olan Liverpool Müzesi, Liverpool Katedrali ve Merseyside Denizcilik Müzesi’ni kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

  1. İngiltere’nin Görülmesi Gereken En Güzel Yerleri için yorumda bulun

    İngiltere’nin Görülmesi Gereken En Güzel Yerleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İngiltere’nin Görülmesi Gereken En Güzel Yerleri için ilk yorumu yapabilirsin.