Lizbon Tatili İçin 10 Sebep

Portekiz’in başkenti olan Lizbon ılık bir Akdeniz iklimine sahiptir. Lizbon tatili yapmanız için ise birçok sebep vardır. Şehrin sayısız festivalleri, mimarisi, manzaraları, harika kumsalları bu sebepler arasından sadece birkaç tanesidir. Şehir senede 3000 saat boyunca güneş almaktadır. Bu yüzden diğer bir adı da “Gün ışığı başkenti” olarak bilinir.

Cabo da Roca

Lizbon’da Estoril kıyılarında yapacağınız kısa bir yürüyüş sonrasında Cascais’e varırsınız. Sonrasında sahil boyunca yürüdüğünüz zaman bisiklet kiralayabileceğiniz alanlarda bisiklet kiralayarak Cape Roca’ya ulaşırsınız. Burası ’nın en batı noktasıdır.

Ucuz Bir Şehir

Lizbon, ’da gidebileceğiniz en ucuz başkent olarak geçer. Paris, Madrid gibi şehirler gezmeye başladığınız an cebinizi yakar. Fakat Lizbon’da çok fazla para harcamadan eğlenebilirsiniz. Lizbon’da yiyeceğiniz bir öğün yemeğin Paris’tekinin üçte biri fiyatına olacağını söyleyebiliriz.

Museu Nacional Dos Coches

Museu Nacional Dos Coches, Ulusal Fayton Müzesi olarak Türkçeye çevrilebilir. Burada dünyanın en geniş kraliyet at arabalarını göreceksiniz. Müze, 1905  yılında Balem’de resmi olarak açılmıştır. Uluslar arası arenada kendisini pek duyuramayan müze Portekiz kraliyet ailesinin sahip olduğu faytonlara ev sahipliği yapıyor.

Aktivitelerin Sınırı Yok

Aktivitelere katılmayı çok seven kişiler için Lizbon bulunmaz bir şehirdir. Çünkü şehirde yer alan aktivitelerin bir sınırı yoktur. Balıkçılık, yelken, sörf, yüzme gibi aktiviteler şehirde en sık yapılan aktiviteler arasında yer almaktadır.

Partiler

Lizbon tatili özellikle parti severlerin işine yarayacaktır. Çünkü şehir dünyanın en hareketli ve aktif gece yaşamının olduğu şehirler arasındadır. Bairro Alto sokağı gece hayatına meraklı olan kişilerin sık uğradığı şehirlerden birisidir.

Kültürel ve Tarihi Miraslar

Lizbon, tarihi açıdan da büyük miraslara ev sahipliği yapıyor. Şehirde dünyanın en pahalı şapeli olan Sao Roque yer almaktadır. Arnavut kaldırımı mimarisi ise Portekiz’in sömürge dönemini başkentine de yansıttığını göstermektedir.

Sahilleri

’nın harika kumsallarının olduğu tek başkentin Lizbon olduğunu söyleyebiliriz. Sahiller şehir merkezine sadece birkaç dakika uzaklıkta yer almaktadır. Lizbon’un Atlantik kıyılarında yüzmek harika bir deneyim olacaktır.

Ulaşım Çok Rahat

Şehir yoğun bir yapıya sahip olduğu için ziyaret edebileceğiniz yerler birbirine çok yakındır. Portekiz’in yüzölçümü bakımından her ne kadar en büyük şehri Lizbon olsa da şehirde yer alan bütün aktivite alanları ve tarihi yapılar yürüme mesafesindedir.

Tejo Nehri

Tejo Nehri, tarih boyunca her zaman Lizbon için en önemli yerler arasında yer almaktadır. Nehir kentin büyümesinde etkilerini büyük oranda devam ettirmektedir. Tejo Nehri, şehrin kalbi sayılabilecek Comercio Maydanı gibi yerlere kıyıya sahiptir.

Nostaljik Yapıya Sahip Tramvaylar

Lizbon’un nostaljik yapıya sahip olan tramvayları özellikle İstanbullulara tanıdık gelecektir. Tramvayları turistler ve yerliler ulaşım için sık sık tercih ediyor. Kendinizi şehrim nostaljik büyüsüne bırakmak istiyorsanız muhteşem bir yöntemdir.

Bir Cevap Yazın

  1. Lizbon Tatili İçin 10 Sebep için yorumda bulun

    Lizbon Tatili İçin 10 Sebep için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lizbon Tatili İçin 10 Sebep için ilk yorumu yapabilirsin.