Dünyanın Yeni Yedi Harikası Keşfi

Henüz 20’nci yüzyılın ortalarındayken UNESCO “Dünyanın 7 Harikası” adında bir liste oluşturdu. Bu listede yer alan bölgeler ise dünya mirası olarak listeye alındı. Fakat 2005 yılında New7Fonders adında bir etkinlik başlatıldı. Bu etkinlikte katılımcıları dünyanın yeni yedi harikası seçimi yaptı. Bu etkinliğe dünya çapında 100 milyon kullanıcı dahil olsa da UNESCO bu seçimi tanımadığını duyurdu. Fakat UNESCO’nun listesinin artık geçerliliğini yitirmesi dünyanın yeni yedi harikası merakını daha fazla artırdı.

Brezilya – Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya’nın Rio De Janerio bölgesinde yer almaktadır. Heykeltıraş Paul Landowski tarafından yapılmıştır. 28 metreye sahip olan heykel, Özgürlük Heykeli’nin üçte ikisi büyüklüğündedir. Ağırlığı ise 635 ton kadardır. Heykel tam olarak Tijuca Ormanı Milli Parkı’nda yer almaktadır. 700 metre yüksekliğe sahip olan Corcovado Dağı’nın zirvesinde yer alıyor.

Çin – Çin Seddi

Çin Seddi’nin yapımında tuğla, taş, sıkıştırılmış toprak, ahşap ve diğer inşaat malzemeleri yer almaktadır. Çin’in kuzey bölümünden gelen fetih tehlikelerini önlemek amacıyla yapılmıştır. Çin Seddi’nin inşası ise M.Ö. 7’nci yüzyıla kadar dayanmaktadır. Çin Seddi’nin yapılmasının diğer bir amacı ise ticari çıkarlardı. Sınır denetiminde ülkenin yönetimine büyük katkı sağlamıştır.

Ürdün – Petra

Petra, eski Ürdün’ün arkeolojik ve tarihi kenti olarak dikkat çekmektedir. Dünya mirasına girmesini sağlayan ise su kanal sistemi ve kayalık mimarisidir. Şehrin renginden dolayı diğer bir adı da; Rose City’dir. Bölge tam olarak bilinmiyor olsa da Arap soyundan gelen Nebatilerin başkenti olarak kurulmuştur. Şehir 1812 yılında İsviçreli Johann Ludwig Burckhardt tarafından tanıtılana kadar Batı dünyasında bilinmiyordu.

İtalya – Kolezyum

Kolezyum, İtalya’da ’nın merkezinde yer almaktadır. Kum ve beton kullanılarak inşa edilen yapılan şimdiye kadarki inşa edilmiş olan en büyük amfitiyatro olduğu düşünülmektedir. Roma topraklarının doğusunda yer alan Kolezyum’un 50 bin ile 80 bin arasında bir izleyici kitlesi olduğu bilinmektedir. Sahte deniz savaşları, gladyatör yarışmaları, infazlar ve hayvan avları gibi halka açık gösteriler yapılmaktadır.

Meksika – Chichen Itza

Chichen Itza, Kukulkan Tapınağı olarak da bilinmektedir. Yucatan eyaletinde arkeolojik alanın merkezinde yer almaktadır. Kristof Kolomb’un ’yı keşfetmesinden daha önce kurulmuştur. Yucutan’ın dini merkezi olarak bilinmektedir.

Hindistan – Tac Mahal

Hindistan’da Yamuna nehrinin güney kıyısında yer alan Tac Mahal fildişi beyazına sahip olan mermerlerden oluşmaktadır. 2007 yılında yapılan organizasyonda en fazla oy alan yapılardan birisidir. 1632 yılında Babil imparatoru Şah Cahan tarafından çok sevdiği karısı adına inşa edilen Tac Mahal, camii, misafirhane ve mezar olarak kullanılmaktadır.

Peru – Machu Picchu

 

2430 metre yüksekliğe sahip olan dağların sırtlarında yer alan Machu Picchu, 15’nci yüzyıldan kalan bir İnka Kalesi’dir. Arkeologlar Machu Picchu’nın İnka İmparatoru Pachacuti tarafından inşa edildiğini düşünmektedir. İnka’nın kayıp şehri olarak da adlandırılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Dünyanın Yeni Yedi Harikası Keşfi için yorumda bulun

    Dünyanın Yeni Yedi Harikası Keşfi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın Yeni Yedi Harikası Keşfi için ilk yorumu yapabilirsin.