İtalya’da Yenmesi Gereken Tatlılar

İtalyan tatlılar Paskalya, Karnaval veya azizler günleri gibi dini şenliklerle bağlantılıdır, bu da meşru bir kültürel neden olduğu anlamına gelir. Bazıları o kadar önemli hale geldi ki coğrafi olarak koruma statüsü verildi, bu da İtalya’nın belirli bir bölgesinde düzenlenmiş standartlara göre üretilmeleri gerektiği anlamına geliyor. Bu nedenle, İtalya’dayken, tatlı ufkunuzu gelatodan genişletin ve ağızda eriyen çikolatalı kek ve bir sürü derin yağda kızartılmış ikramlara dikkat edin.

Cannoli Siciliani

Cannoli, bir tüpe sarılmış ve tatlı bir ricotta kreması ile doldurulmuş kızarmış hamur işi hamurundan yapılır. Uçlar daha sonra fıstık kırıntıları, çikolata parçaları ile kaplanır veya şekerlenmiş meyve ile süslenir. Bu Sicilya tatlısı o kadar popüler oldu ki, İtalya’nın her yerinde bulunabilir, ancak onları yemek için en iyi yer elbette Sicilya’dır. Cannoli, Sicilya’nın her yerindeki fırınlarda ve kafelerde parça başına 2-3 EUR’ya mal oluyor.

Tatlılar

Sfogliatelle

Napoli şehir merkezinin sokaklarında dolaşırken sfogliatelle satan çok sayıda küçük dükkan göreceksiniz. Avuç içi büyüklüğünde olan bu hamur işleri, bir kabuk ya da Amerika’da bazen ‘ıstakoz kuyruğu’ olarak adlandırıldığı gibi bir şekle sahiptir. Kısa hamurlu hamur işi kullanılarak yapılabilseler de, onlara birkaç tabaka gofret-ince yapraktan (sfogliatella, ince yaprak veya tabaka anlamına gelir) yapılmış olmalarının karakteristik görünümünü veren lapa lapa hamur işidir. Genellikle ricotta, şekerlenmiş narenciye kabuğu ve irmik ile doldurulurlar ve bir parça 1-2 EUR’da, özellikle fırından yeni çıkmışlarsa, mükemmel bir kahvaltı ikramı yaparlar.

Cantucci and Vin Santo

Hiçbir Toskana yemeği, gevrek cantucci bisküvileri ve bir bardak tatlı Vin Santo olmadan tamamlanmaz. Bu bisküvilerin içinde normalde badem parçaları bulunur, ancak nane çikolatasından portakal veya kakule kadar sayısız lezzet çeşidi vardır. Yumuşak ve şaraba demlenene kadar tatlı Vin Santo’ya daldırabilmeniz için kasıtlı olarak çok kurudurlar. Bir restoranda bir tabak birkaç cantucci ve bir kadeh şarap için ortalama 5-6 Euro tatlı ücreti ödüyorsunuz. Alternatif olarak, kaliteye bağlı olarak 200 gr’lık paket başına 2 ila 5 EUR arasında değişen fırınlarda ve süpermarketlerde bulabilir ve sabah cappuccino batırabilirsiniz.

Zeppole

İtalya’nın birçok bölgesinde, zeppole geleneksel olarak St Joseph Günü’nü (İtalya’da Babalar Günü) kutlamak için üretilir ve bu nedenle zeppole di San Giuseppe olarak adlandırılır. Hamur toplar haline getirilir ve kızartılır veya pişirilir ve daha sonra kremalı pasta ve vişne sosu ile doldurulur. Napoli’nin her yerinde pasticcerie’de (pastanelerde) bulunur, bir tanesi 2-3 EUR civarındadır.

Frittelle di mele

Noel pazarları, İtalya’nın kuzeyinde, özellikle Trentino Alto-Adige bölgesinde büyük bir cazibe merkezidir. Burada, gevrek havası genellikle fritelle di mele gibi tatlı, kızarmış şeylerin kokusuyla doldurulur. Tarif, hamurla kaplanmış ve derin yağda kızartılmış basit, ince dairesel elma dilimleridir. Noel pazarlarını ziyaret ederken uyuşmuş elleri ve ayakları ısıtmak için, dumanı tüten bir bardak sıcak şarap ve sıcakken yiyebilmeniz için sipariş üzerine kızartılmış bir kağıt külah fritelle di mele’den daha iyi bir şey yoktur. Piyasalardaki fiyatlar, kilosu 15 ile 30 EUR arasında oldukça değişkenlik göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. İtalya’da Yenmesi Gereken Tatlılar için yorumda bulun

    İtalya’da Yenmesi Gereken Tatlılar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İtalya’da Yenmesi Gereken Tatlılar için ilk yorumu yapabilirsin.