İstanbul Civarı Haftasonu Gezilecek Yerleri Rehberi

İstanbul’u Yeniden Keşfetmeye Hazır Mısınız?

 

Dünyayı baştan başa dolaşmış olan gezginlerin dahi dillerinden düşürmediği çok önemli bir husus vardır ki o da İstanbul’un bu dünyadaki en mistik, en gizemli ve keşfetmeye en çok değecek şehirlerden bir tanesi olduğudur.

 

İstanbul hem doğal güzellikleri hem de tarihi önemiyle pek çok cazibe merkezine sahiptir. Bu şehrin büyüsü hiçbir zaman kaybolmadığı gibi kaç sene geçerse geçsin keyif alacak yönleri de daima olacaktır. Üstelik bu şehirden keyif almak adına hafta sonu gezilecek yerler dahi yeterli olacaktır.

 

İstanbul’un bir diğer güzel yanı ise hafta sonlarında sadece İstanbul içerisinde değil, şehrin dışına doğru kalan yerler ya da doğrudan komşu illerde de pek çok keyifli anların yaşanabilecek olmasıdır. İstanbul dışı hafta sonu gezilecek yerler de bu nedenle hiçbir zaman göz ardı edilmemeli, bir defalığa mahsus da olsa muhakkak keyfi çıkarılmalıdır.

 

Özellikle mevsim yaz ya da ilkbahar ise, İstanbul dışında yapılacaklar çok daha keyifli bir hal alarak gezginleri büyülemek adına çok fazla anlam ifade edecektir. Ancak elbette İstanbul’un her mevsimde bir başka güzel olduğunu da unutmamak gerekir. Kış aylarında kar altında görülmesi dahi bambaşka heyecanlar yaşanması için son derece uygundur.

 

Haftasonu Gidilebilecek İstanbul’a Yakın Yerler

 

İstanbul’un stresinden biraz olsun uzak kalmak isteyenlerin öncelikli tercihi pek çok zaman Ağva olmaktadır. Ağva, Şile’ye bağlı bir köy olmasının yanında huzur bulmak, yemyeşil ormanların içerisinde biraz olsun nefes alabilmek ya da upuzun sahilde keyifli yürüyüşler yapmak adına son derece ideal. Bunun yanı sıra Abant’ta İstanbul’un stresinden uzaklaşabilmek için benzersiz bir rota. Bolu’ya bağlı olan Abant, gezginleri hem doğasıyla büyülüyor hem de sükuneti ile unutulmaz hatıralar biriktirmeye imkan tanıyor. Ancak elbette iklim bir miktar sert olabileceğinden dolayı özellikle kış aylarında gezginlerin dikkatli olması gerekiyor.

İstanbula yakın haftasonu gidilecek yerler arasında bulunan bir diğer nokta ise Avşa Adası. Ancak bu adaya yaz aylarında gitmek kalabalıktan kaçmak isteyenleri amacına ulaştıramıyor. Bu nedenle sakinleşmek ve keyifli bisiklet turları için bahar aylarını tercih etmek her zaman için daha doğru bir tercih. Ancak yaz aylarında Avşa Adası pek de tercih edilesi bir yer halinde bulunmuyor. Öyle ki kullanma suyu dahi yeterli gelmediğinden dolayı birtakım projeler yapılmaya çalışılıyor. Ancak buna rağmen adayı ziyaret etmek isteyenler için çok güzel ve romantik oteller ile pansiyonlar da ziyaretçilerini bekliyor. Nihayetinde bu adaya İstanbul’dan deniz yolu ile her gün konforlu bir ulaşım sağlanması söz konusu olabiliyor.

 

Aynı zamanda şehirden uzaklaşmak isteyenler pek tabii Bursa’nın Cumalıkızık köyünde de soluğu alabilirler. Yine meşhurluğu son zamanlarda artmış olan Cumalıkızık, büyüleyici mimarisi ile her kesimden insanı etkilemeye hazır. Üstelik bu köyde turizmin geliştirilmesi adına yürütülen çalışmalar kapsamında da köyde yer alan evler eski hallerine tamamen sadık kalınarak restore edilmiş durumda.

 

Üstelik Cumalıkız’ın misafirlerini yemekleri ile de etkiliyor. Bu yemekler arasında yöresel usullerle hazırlanan gözlemeler ve mantıkların tadına adeta doyum olmuyor. Köyde bir gezinti sonrasında yemek ve demleme çay da köyü ziyaret eden misafirlerin her gelişlerinde bambaşka keyif aldıkları bir aktivite olarak dikkat çekiyor. Elbette tüm bunlar için hafta sonunun en azından bir gününü feda etmek gerekiyor.

 

İstanbul’un Romantik Rotaları

 

İstanbul, pek çok dünya şehrinde bulunmayan eşsiz romantizm olanaklar vaat ediyor. İstanbul hafta sonu sevgiliyle gidilecek yerler arasında başı çeken Adalar’da bunlardan bir tanesi. Özellikle Heybeliada ve Burgazada bu anlamda oldukça popüler.

Keyifli bir hafta sonu geçirmek adına Adalarda bulunan mütevazı bir pansiyonda konaklamak da bu hafta sonu kaçamağına bambaşka bir hava katabilir. Ancak romantizmi faytonlar ile harcamak asla doğru bir davranış değil zira İstanbul’un seçkinliği ile hayvanlara işkence edilmesi asla bağdaştırılacak hususlar değil. Hem bir diğer romantik rota hem de İstanbul Yakası hafta sonu gezilecek yerler olarak bir diğer seçenek de Beyoğlu ve çevresi.

 

Özellikle Beyoğlu’nda son zamanlarda popülerleşen sanat otellerinden bir tanesinde konaklamak romantizmi adeta doruk noktasına taşıyor. Akabinde Cihangir sokaklarını turlamak da İstanbulda sonbaharda hafta sonu gidilecek yerler arayışına muazzam bir cevap niteliği taşıyor. Ancak bu maddenin sonunda, Adalarda yapılabilecek birkaç şeye de muhakkak değinmek icap ediyor. Ne de olsa Heybeliada gibi eşsiz bir yer birkaç cümle ile geçiştirilmeyi asla hak etmiyor. Bu adada yer alan aşıklar tepesi, İstanbul’un dinlenmesi ve İstanbul’a tepeden bakılması adına muazzam bir seçenek sunuyor.

Öte yandan bu tepeden gün batımını izlemek de dünyanın hiçbir yerinde bu gibi bir manzara olmadığını bir defa daha gözler önüne sermek adına yeterli oluyor. Heybeliada, her yanında turunçgiller ağaçları, çiçekli balkonları ve nostaljik mimarisi ile de görenleri kendisine hayran bırakıyor. Nihayetinde bu adada yenecek güzel bir yemek, özellikle de denize karşı yenirse tekrar gelme sözü verilmeden adadan ayrılmayı imkansız kılıyor.

 

Şehrin Doğal Güzellikleri

 

İstanbul’da her iki yakada da benzersiz harikalar bulunuyor. Ancak İstanbul Anadolu Yakası hafta sonu gezilecek yerler olarak ifade edilmesi mümkün olan Çamlıca Tepesi hepsinden başka. Burası bir mesire yeri olmasının yanı sıra kafe ve restoranları ile de çok keyifli anlar sunuyor. Ayrıca İstanbul’a tepeden bakmak isteyenlere de hitap eden bir yer.

İstanbul hafta sonu ailece gidilecek yerler arasında da bir numaralı tercih olarak görülmesi mümkün. Çamlıca Tepesi, Üsküdar’da yer alıyor. Bunun yanı sıra Boğaziçi de İstanbul’da hafta sonu gezilecek doğal yerler arasında dünyaca ünlü bir seçenek olarak dikkat çekiyor. Özellikle boğazdan geçen gemileri izlemek unutulmaz anlara sahne oluyor. Bu şehrin bir diğer doğal güzelliği ise elbette Emirgan korusu. Emirgan korusu, her mevsim çok güzel ve huzur verici olduğu gibi lalelerin olduğu dönemde de son derece ilgi çekici.

 

Öyle ki bu laleleri görebilmek adına başlı başına bir şehir dışı seyahatini dahi hak ediyor. Manzarası ise gerçek anlamda ömre bedel. Ulaşımı kolaylaştırabilmek adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu etkinliklerin olduğu dönemlerde vapur seferlerinde birtakım düzenlemeler yapıyor.

 

Üstelik Emirgan Korusu’nda çimlere uzanarak keyif yapmak, güneşli günlerde havanın tadını çıkarmak ve elbette benzersiz hatıra fotoğrafları çektirmek de son derece kolay.

 

Şehre Yakın Sükunet Arayanların Tercihi

 

Elbette şehrin karmaşasından kaçmak ancak şehirden çok da uzak kalmak istemeyenler için İstanbul’da haftasonu gidilecek sakin yerler de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de günübirlik geziler dahil çok büyük eğlence vaat eden Polonezköy. İstanbulda kışın hafta sonu gidilecek yerler arasında eşsiz bir yeri olan Polonezköy hem kahvaltı etmek hem de doğa ile iç içe yürüyüşler yapmak için ideal. Aynı zamanda soğuktan kaçanlar için İstanbulda yaz mevsimi hafta sonu gidilecek yerler arasında da ifade edilmesi mümkün.

Bunun yanı sıra mangal yapmak ya da güneşin tadını çıkarmak isteyenler de soluğu pek çok zaman Polonezköy’de alıyor. Çiftlikleri ve doğası ile atmosferine doyum olmayan Polonezköy, İstanbulda hafta sonu gezilecek yerler arasında yerini çoktan almış durumda.

Diğer İstanbul Rehberi Yazılarımız için : https://gezginkafa.com/etiket/istanbul

Bir Cevap Yazın

  1. İstanbul Civarı Haftasonu Gezilecek Yerleri Rehberi için yorumda bulun

    İstanbul Civarı Haftasonu Gezilecek Yerleri Rehberi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İstanbul Civarı Haftasonu Gezilecek Yerleri Rehberi için ilk yorumu yapabilirsin.