Varis Nedir, Kimlerde Daha Çok Görülür

Varisler büyük oranda bacaklarda meydana gelen damarlarda yaşanan genişlemedir. Genişleyen damarlar daha belirgin hale geldiği için bacaklarınızda gözünüzle görebileceğiniz bir hal alır.

Varis rahatsızlığı kadınlarda daha çok görülmekle birlikte ailenizde varis hastalığı varsa sizde görülme ihtimali daha da yükselecektir. Genetik ve cinsiyet dışında çok fazla sebepten de varis görülebilir. Hamilelik, uzun saatler boyunca ayakta çalışmanızı gerektiren bir meslek ya da ileri yaş sizde varis görülmesinin bir sebebi olabilir.

Varisler derinizin altından mavi bir şekilde gözükmektedirler. Morarma ve şişliklere sebep olabilen varisler ağrı yapabilmekte ve bacaklarınızı ağır hissetmenize sebep olabilmektedir.

 

Varis tedavisi gerekli midir, kendi kendine düzelir mi?

Yaşadığınız varis sorunu sizi rahatsız ediyorsa öncelikle doktora gitmeniz gerekmektedir. Varis sorununuz ciddi bir sorun olabilir, her varis risk teşkil etmemekle birlikte risk teşkil eden varisler vardır.

Varisler kendi kendisine ne yazık ki düzelmemektedir. Bu yüzden varis tedavisi gereklidir. İlerlemiş ve rahatsızlık çıkaran varisler için tedavi olmamanız durumunda varisler çok daha ileri boyutlara ulaşabilir. Bu durum kapanmayan yaralar gibi birçok ciddi soruna sebebiyet verecektir. Bacaklarınızın görüntüsünü de önemli ölçüde değiştirecek olan ileri düzeye sahip varisler sağlık sorununuz açısından risk teşkil etmektedir. Varisler sizin için sorun çıkarıyorsa onların zararlı olup olmadığını kendiniz tespit etmeye çalışmak yerine doktora danışarak yardım almalısınız.

 

Ameliyatsız varis tedavisi mümkün müdür, nasıl gerçekleştirilir?

Varis tedavisini ameliyatsız olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri epey hızlı şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlardan en hızlı tedavi süresi skleroterapi yönteminde bulunmaktadır. Bu yöntem sayesinde varislerinizden kurtulmanız 1-2 dakika sürebilir. Çok hızlı bir şekilde sağlığınıza geri kavuşacağınız yöntem uzman kişilerce yapıldığı takdirde risksiz denebilir.

Bir diğer tedavi yöntemi lazer yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Lazer yöntemi sayesinde sorunlu damarlar lazer teknolojisi kullanılarak kapatılır. Bu yöntem ameliyata oranla çok daha hızlı bir iyileşme süresi sunmaktadır. Aynı zamanda ameliyata göre daha basit olan bu yöntemle de kalıcı olarak varislerden kurtulabilirsiniz, bu kurtuluş hiçbir iz de bırakmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. Varis Nedir, Kimlerde Daha Çok Görülür için yorumda bulun

    Varis Nedir, Kimlerde Daha Çok Görülür için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Varis Nedir, Kimlerde Daha Çok Görülür için ilk yorumu yapabilirsin.