Hırvatistan’ın gezmeniz gereken saklı hazineleri

Hırvatistan ziyaretinizde mutlaka bir fırsatını bulup aşağıdaki yerleri ziyaret etmeyi unutmayın!

Dubrovnik, Split ve Zadar gibi turistlerin uğrak noktası haline gelen şehirlere ev sahipliği yapan Hırvatistan, aynı zamanda Doğu Avrupa’nın en popüler turistik ülkelerinden biri. Her yıl artan sayıda turisti ağırlamayı sürdüren ülkede gizli kalmış, gözlerden ırak ve keşfedilmeyi bekleyen birçok nokta mevcut. Ortalama turistlerin haberinin bile olmadığı, gizli elmas niteliğindeki turistik adresleri sizler için sıraladık. Hırvatistan ziyaretinizde mutlaka bir fırsatını bulup aşağıdaki yerleri ziyaret etmeyi unutmayın!

Lastovo

Zengin ve özgün bir floraya ev sahipliği yapan Lastovo adasının tamamı doğal park statüsündedir. Çılgın gece kulüpleri ve devasa büyüklükteki otelleri göremeyeceğiniz bu ada, sessiz ve sakin bir geçirmek isteyenler için idealdir. Yürümek, bisiklet sürmek ve terk edilmiş köylerde heyecan dolu maceralara çıkmak da seçenekleriniz arasında yer alıyor.

Slavonya

Hırvatistan’ın en doğu kısmında bulunan Slavonya mutfağıyla öne çıkan bir Hırvat şehridir. Mimari yapılarıyla dikkat çeken şehirde folklor ve müzik aktivitelerine katılabilir, onlarca yöresel yemeği tadabilirsiniz.

Plitvice Gölleri

Avrupa’nın en eski doğal parklarından biri olan Plitvice gölleri 1979’da köklü bir yenilemeye tabi tutulmuştur. Nehirlerin aktığı toplam 6 gölden oluşan bu bölgede muhteşem manzaralar ve göz alıcı güzellikte şelaleler bulunur. Yalnızca bir günde bu koca bölgeyi gezip bitirebilmeniz mümkün değil, çünkü 30 bin hektarlık devasa bir alandan oluşuyor.

Hırvatistan’a dair bilmeniz gerekenler

Tüm bu güzellikleri görmek için Hırvatistan’a doğru yola çıktıysanız, aşağıdaki şaşırtıcı bilgilere de mutlaka göz atmalısınız.

  • Hırvatistan yılın 2,715 saati boyunca güneş ışığının keyfine varır. Bu, Avustralya’nın başkenti Sydney’den bile daha fazladır.
  • Dünyanın en küçük şehri olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran Istria’ya bağlı Hum şehri 18 ila 23 kişilik bir nüfusa sahiptir.
  • Hvar adasının dünyanın en eski halka açık tiyatro alanı olduğu söylenir. Tarihi 1612 yılına dayanır.
  • Marco Polo’nun nereli olduğuna dair süren tartışmalara Hırvatlar da katılmış durumdadır. Hırvatlar, Polo’nun Korcula adasından olduğunu iddia eder.
  • Hırvatistan’ın kuzeyinde bulunan Bednja köyündeki insanlar, en güneyde bulunan Lastovo adasında yaşayanların konuştuğu hiçbir kelimeyi anlamaz. Çünkü farklı bir aksan söz konusudur.

Bir Cevap Yazın

  1. Hırvatistan’ın gezmeniz gereken saklı hazineleri için yorumda bulun

    Hırvatistan’ın gezmeniz gereken saklı hazineleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hırvatistan’ın gezmeniz gereken saklı hazineleri için ilk yorumu yapabilirsin.