InterRail yapacaklara altın tavsiyeler

40 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan ve genç gezginler için muhteşem bir deneyim sunan InterRail, Avrupa kıtasında yer alan ülkeleri gezmek isteyenleri cezbetmeye devam ediyor. Kıtanın tamamını demiryoluyla turlama fırsatı sunan sayesinde Budapeşte’nin sıcak hamamlarından tutun, Lizbon’un Atlantik kıyısına uzanan sahillerine ve İskandinavya’nın soğuk havasına şahitlik edebilirsiniz.

Ancak bu uzun, meşakkatli ama bir o kadar da eğlenceli yolculuğa çıkmadan önce bazı tavsiyelere kulak vermeniz faydalı olabilir.

Hangi bileti satın alacağınıza karar verin

Kuruluşunun ardından geçen süre zarfında birçok farklı rotaya ev sahipliği yapan InterRail’e katılmadan önce hangi ülke veya ülkeleri gezmek istediğinizi belirlemeniz gerekir.  Global ve One Country Pass olmak üzere iki farklı bilet çeşidi var. İlki tüm Avrupa kıtasını gezmenizi sağlarken, ikincisi yalnızca belli bir ülkeyi veya bölgeyi gezmenize olanak tanır. İlk seçenek bir ay boyunca hiç durmaksızın trenle seyahat edebilmenizi sağlar.  İkincisi ise daha ucuz olduğu için genelde 5, 7, 10 veya 15 günlük zaman dilimlerinde geçerlidir.

Ek ücretler hakkında bilgi edinin

biletini aldıktan sonra bir daha hiçbir ulaşım aracına ücret ödemeyeceğini sanan gezginlere kötü bir haberimiz var. Ülkelerin kendi ulaşım politikaları gereği zaman zaman karşınıza ek ücret ödeme zorunluluğu çıkabilir. Koltuk rezervasyonu yaptırmak, lüks sınıfta seyahat etmek ve geceleme masrafları gider kalemine eklenebilir.

Bazı kullanışlı cümleleri ezberleyin

yaparken Fransızca konuşan şehirlerden Almanca konuşan kasabalara geçiş yapmanız gayet olağandır. Kimi zaman Slavca konuşan ve hatta Kril alfabesi kullanan Bulgaristan’dan da geçebilirsiniz. Hangi ülkeden geçmek üzereyseniz, konuşulan dilden bazı kullanışlı cümleleri ezberlemenizde fayda olabilir. Bu cümleler zor durumlarda kaldığınızda imdadınıza yetişebilir.

Sırt çantanız mümkün mertebe hafif olsun

InterRail bazen gerçekten yorucu olabilir. “Yorucu” derken Bavyera dağlarını izleyerek klimalı tren koltuğunda oturmaktan bahsetmiyoruz elbette. Ancak lokomotiften inip şehri gezmeye başladığınızda ağır bir sırt çantası size büyük eziyet verebilir. Erken yorulmak ve bel ağrısı da cabası. Sadece gerçekten ihtiyacınız olan malzemeleri yanınıza alarak yorulmadan Avrupa’yı gezebilir, seyahatinizden aldığınız keyfi daha da üst çıtalara taşıyabilirsiniz. Bu nedenle interrail çantası dikkatli hazırlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

  1. InterRail yapacaklara altın tavsiyeler için yorumda bulun

    InterRail yapacaklara altın tavsiyeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak InterRail yapacaklara altın tavsiyeler için ilk yorumu yapabilirsin.