Moskova’da gezilecek ve görülecek en iyi yerler

Rusya’nın başkenti Moskova, ismini ülkenin batısından akıp gelen Moskva nehrine borçludur. Popülaritesi çok yüksek bu evrensel şehir, dünyanın en merak uyandırıcı turistik noktalarından birisidir. Asırlardan beri ayakta kalmayı başaran muhteşem güzellikteki mimari yapıları, oldukça geniş eğlence imkânları ve kültürel uğrak noktalarıyla dikkat çeken Moskova’nın dünyanın nefes kesici başkentlerinden biri olduğu noktasında herkes hemfikir.

ile aramız biraz limoni olsa da Moskova’ya turistik gezi düzenleme kararı verdiyseniz, aşağıda sıralanan yerlere mutlaka uğramanız tavsiye edilir.

Aziz Basil Katedrali

1555 ila 1560 yılları arasında inşa edilen Aziz Basil Katedrali, Kızıl Meydan’da bulunmaktadır. 16. yüzyılda Korkunç İvan tarafından askerî zaferi ölümsüzleştirmek adına dikilen bu yapıyla ilgili birçok efsane dilden dile konuşulmaktadır. Buna göre Korkunç İvan, katedrali inşa eden mimarın gözünü kör ettirmiş. Bunu yapmasının sebebi de başka bir yere, böylesine güzel bir katedrali yeniden inşa etmeyeceğinden emin olmakmış.

Ostankino Televizyon Kulesi

Dünyanın en etkileyici televizyon kulelerinden biri olan Ostankino TV kulesi Nikolai Nikitin tarafından tasarlanmıştır. Rus Televizyon ve Radyo Yayıncıları Ağı’na ait olan kulenin toplam boyu 540 metredir. Kulenin tepesindeki manzara noktasına ulaşmak gelişmiş asansörler sayesinde yalnızca 58 saniye sürer. Moskova’yı bir de kuş bakışı görmek istiyorsanız tavsiye edilir.

Lenin Mozolesi

Kızıl Meydan’da bulunan Lenin Mozolesi, isminden de anlaşılacağı üzere Vladimir Lenin’in mezarına ev sahipliği yapıyor. Komünist Partisi’nin kurucusu, Bolveşik devriminin lideri, mimar ve Sovyetler Birliği’nin yöneticisi Lenin’in mezarını ziyaret etmek isterseniz Mozole’ye uğrayabilirsiniz. Lenin’in mumyalanan bedeni 1924’te ölmesinden itibaren, yaklaşık 90 yıldır ziyaretçileri karşılıyor. Mozolede günün 24 saati boyunca askerler tarafından nöbet tutuluyor.

Uzayın Fatihleri Anıtı

Soğuk savaş döneminde ABD ile Sovyet Rusya arasındaki uzay keşifleri odaklı çekişmeleri tarih kitaplarından mutlaka okumuşsunuzdur. 1964 yılında Moskova’da inşa edilen Uzay Fatihleri Anıtı, Sovyet uzay programı dahilinde yapılan keşifleri kutlamak için dikilmiştir. Toplam 110 metre uzunluğundaki anıtın en üst noktasında bir roket bulunur.

Bolşoy Tiyatrosu

Rusya’nın sembollerinden olan Bolşoy Tiyatrosu, dünyanın en eski ve büyük opera ve bale binalarından biridir. 20 Ekim 1856 yılında Çar 2. Alexander tarafından açılmıştır. 6 yıl süren yenileme çalışmalarının ardından günümüzde de hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. Moskova’da gezilecek ve görülecek en iyi yerler için yorumda bulun

    Moskova’da gezilecek ve görülecek en iyi yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Moskova’da gezilecek ve görülecek en iyi yerler için ilk yorumu yapabilirsin.