Batum’da Gezilecek Yerler

Batum, komşumuz olan Gürcistan’ın en popüler şehirlerinden birisidir. Son zamanlarda ülkemizde de gözde tatil mekanı olduğunu söyleyebiliriz, Peki, ’da gezilecek yerler nelerdir? Eminiz, eğer Batum’a gitme planınız varsa veya Batum’a gidiyorsanız bu soruyu kendinize soruyorsunuzdur.

Batum, sıcakkanlı insanları, kültürel ve tarihi yapısı, lezzetli mutfağı ve mükemmel doğasıyla keşfetmeniz gereken bir şehirdir. Aynı zamanda da ülkemizde oldukça yakın, Ardahan ve Artvin illerimizle sınırdır. için eski ve yeninin iç içe olduğu bir şehir diyebiliriz.

Batum Bulvarı

Batum’da gezilecek yerler listenizde ilk sıraya Batum Bulvarı’nın yazabilirsiniz. Batum Bulvarı, Karadeniz kıyısı boyunca uzanmaktadır. Dünyanın en uzun bulvarlarından birisi olduğunu da ekleyelim. Deniz ve dağın arasına kurulmuş olan Batum’u yaşamanızın en iyi yollarından birisinin bu bulvarı gezmek olduğunu özellikle belirtmeliyiz.

Eski Postane Binası

Batum’un en gösterişli ve dikkat çeken binalarından birisi Eski Postane Binası’dır. Kendisini, şehrin iki merkez caddesinin kesiştiği noktada bulunuyor.

Medea Heykeli

Medea Heykeli, Meydanı’nın ortasında yükselmektedir ve elinde altın post bulunmaktadır. Bu heykel Batum’a gelen herkesin mutlaka görmeye geldiği bir heykeldir. Altın post, Yunan mitolojisine göre zenginliği, iktidarı ve ihtişamı sembol eder. Şehri yürüyerek gezen kişiler bu simge yapıyı rahatlıkla görebilirler.

Tiyatro Meydanı

Batum’un tam bir heykeller şehri olduğunu söyleyebiliriz. Şehrin en görkemli heykellerinden birisi de Tiyatro Meydanı’nda yer alan deniz tanrısı Poseidon heykelidir. Hazır Tiyatro Meydanı’na gelmişken meydanda yer alan 125 yıllık 625 sandalyeli opera binasını da görmelisiniz.

Alfabe Kulesi

Gürcistan, 2 bin yıllık bir alfabe kullanmaktadır. Bu konuda eski dile sahip olan topluluklardan birisi olduklarını söyleyebiliriz. Alfabe Kulesi ise, dünyada hala kullanılmaya devam eden 14 alfabeden birisi olan Gürcü alfabesine ithafen yapılmıştır. 130 metre yüksekliğinde olan kuleden Gürcüce de yer alan 33 harf yazmaktadır.

Ali ve Nino Heykeli

Ali ve Nino Heykeli, Amerikalı heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından Azeri yazar Kurban Said’e ait olan Azerbaycanlı genç ve Gürcü kızın aşkını anlatan Ali ve Nino öyküsünden esinlenerek yapılmıştır. Bu heykel aşk heykeli olarak da adlandırılmaktadır. Heykel müzik eşliğinde dönen bir kadın ve bir erkek heykelinden oluşuyor. 7 metre yüksekliğe sahip olan heykeller birbirine doğru hareket ederek 10 dakikada bir birleşmektedir.

Botanik Bahçesi

Batum Botanik Garden, dünyanın en büyük ikinci botanik bahçesidir. Bahçe, şehrin merkezinin 10 kilometre kadar kuzeyinde yer almaktadır. Bahçenin geçmişi 100 yıldan fazladır ve 5000’den fazla da bitki örtüsü bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Batum’da Gezilecek Yerler için yorumda bulun

    Batum’da Gezilecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Batum’da Gezilecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.