Gölcük Gölü ve Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır

Bu yazımızda Bolu şehrinde bulunan Gölcük Gölü ve Tabiat Parkı hakkında bilgiler sunacağız. İlk önce Gölcük Gölü ve Tabiat Parkı nerededir?

Gölcük Gölü Tabiat Parkı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Bolu’ya yaklaşık 13 km. güneyinde yer alan Gölcük Gölü merkeze ise yaklaşık 17 kilometre uzaklıktadır. Bolu merkezine geldikten sonra levhaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Ormanlar arasında suni olarak yapılmış şirin ve küçük bir set gölüdür.

Gölcük Gölü‘ne ulaşabilmeniz için ilk önce Bolu şehir merkezine gelmeniz gerekir. Şehir merkezinden kalkan belediye otobüsleri, Kıbrıscık ve Seben ilçe minibüsleri ile hareket ederek ulaşabilirsiniz.

Buraya Kış aylarında gelmek isterseniz kar lastiğini ve zincir mutlaka bulundurmalısınız. Kış aylarında göle toplu taşıma servisleri bulunmamaktadır.

Gölcük Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

Yüksekliği 1206 m. olan gölün alanı 4,5 hektar, çevresi ise 1.300 metredir. Etrafında göknar ve sarıçam ağaçlarla kaplı gölün her mevsim görüntüsüyle muhteşemdir. Doğal güzellikleriyle kaplı olan gölün hemen yanında Devlet Konukevi olarak kullanılan bir ev bulunur. Gölün kenarında bulunan kır gazinosu adıyla bir kafeterya ve restoran bulunmaktadır. Göl ve etrafındaki Tabiat Parkı Milli Parklarca koruma altına alınmıştır. Çok küçük ve şirin olan bu göl çevresine araçla girilmemektedir. Gölde yılın bazı aylarında ücretli olarak sportif olta balıkçılığı yapılır. Yılın her döneminde günübirlik gezintiler, dinlenmek, gezmek ve piknik yapmak amacıyla birçok ziyaretçi uğramaktadır.

Tabiat Parkı’nın içerisinde bulunan bungalov tarzı tesiste konaklama imkanı bulunur. Ayrıca yakın olması nedeniyle Karacasu beldesinde bulunan konaklama tesislerinde de kalabilirsiniz.

Gölcük Gölü ve Tabiat Parkı

Gölcük Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

Bolu da yer alan Gölcük Gölü Tabiat Parkı’na 2021 yılı itibariyle giriş ücretleri şu şekildedir;

  • Kişi Başı: 8 TL
  • Şahsi araçla; 24 TL

Gölcük Tabiat Parkında Neler Yapılır?

Bolu’da yer alan parkta kısa, orta ve uzun sayılabilecek 3 adet yürüyüş parkuru bulunur. Parkur uzunlukları sırasıyla 8-10-14 km’dir. Bu parkurlara Gölcük Üçgöl yürüyüş parkuru denilmektedir.

Golf Buggy: Golf arabaları kiralayarak göl etrafında turlar atılabilirsiniz. Araçlar 4-6-8 ve 10 kişilik olmaktadır. Tur ücretleri de kişi başı olarak  7 TL’dir. 6 kişilik aracı ücretleri 50 TL’dir.

Kiralık Bisiklet: 10TL ile 20TL arasında bisiklet kiralamanız da mümkündür. Ancak bazı günler kalabalık olması nedeniyle hız alamayabilirsiniz.

Piknik & Mangal: Gölün etrafında mangal ateşi yakmak için alanlar vardır. Bu alanlarda aynı zamanda piknik masaları da bulunmaktadır. Dilediğiniz zaman ailecek gelerek burada mangal yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Gölcük Gölü ve Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır için yorumda bulun

    Gölcük Gölü ve Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gölcük Gölü ve Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır için ilk yorumu yapabilirsin.