Prag Kalesi

’nin başkenti olan Prag’ın en önemli tarihi yerlerinden birisi Prag Kalesi’dir. Kale dünyanın en büyük ve en eski kalesi olma özelliğine sahiptir. Bu sebeplerden kale hem Unesco dünya mirasları listesinde hem de Guiness Rekorlar kitabında yer almaktadır. Kale aynı zamanda Çek Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı resmi konutu olması sebebiyle de önem taşımaktadır. Kale içerisinde yer alan saraylar, kiliseler, bahçeler, sokaklar ve katedraller sayesinde turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Prag Kalesi Tarihçesi

Dünyanın en büyük kale kompleksi olarak anılan Prag kalesi tarihçesi de oldukça eskidir. Kale 9.yy’da Prens Borivoj tarafından yaptırılmıştır. Ancak kale ilk yapıldığı zamanlarda sadece saray ve kilise gibi yapılar yer almıştır. Sonraki yıllarda ülkeye hakim olan güçler ve hanedanlar kale içine farklı yapıları eklemişlerdir.

Söz konusu kale 1541 yılında çıkan yangınla hasar görmüş olsa da zamanın hanedanı tarafından yaptırılarak bugünkü haline gelmiştir. Kale ilk zamanlarında Gotik mimarisinin özelliklerini taşımasına rağmen sonraki yıllarda yapılan restorasyon ve düzenlemelerle romanesk ve Rönesans mimari tarzının etkilerini taşımaya başlamıştır.

Prag Kalesi’nin Bölümleri

Çek Cumhuriyeti’nin en önemli turistik ve tarihi yerlerinden birisi olan Prag Kalesi büyük bir yapı kompleksi konumundadır. Kompleks içinde çok sayıda kilise, saray, bahçe, kutsal mekan ve müzeler gibi pek çok bölüm yer alıyor.

Prag Kalesi’nin bölümleri şunlardır;

 • Kraliyet Sarayı
 • Aziz Vitus Katedrali
 • Rosenberg Sarayı
 • Meryem Ana Kilisesi
 • Altın Yol
 • Aziz George Bazilikası
 • Kraliyet Bahçeleri
 • Lobkowicz Sarayı Ve Müzesi
 • Barut Kulesi
 • Resim Galerisi
 • Daliborka Kulesi
 • Franz Kafka evi
 • Oyuncak Müzesi

 

Tarihi açıdan büyük önem taşıyan bu yapılar her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Turistler aldıkları giriş biletleri ile kaleye girip tarihi bir gezinti yaşayabilmektedir. Özellikle Resim Galerisi ve müzelerde çok sayıda sanat eserini inceleme şansı elde edebilmektedirler.

Ulaşım ve Ziyaret Saatleri

Prag kalesinin ulaşım ve ziyaret saatleri de şöyledir. Kale Prag’ın Vlatara Nehri’nin batı kısmında yer almaktadır ve kaleye çeşitli tramvaylar ve metrolar ulaşım sağlamaktadır. 22 nolu tramvaya binildiğinde Kralovsky Letohradek, Malostranske Namesti, Hrad, Prazsky ve Pohorelec isimli duraklarda inilerek çeşitli yerlerden kaleye ulaşılabilmektedir.

Eğer metro ulaşımı tercih edilirse de A metro hattı kullanılarak Malostranska isimli istasyonda inildikten sonra yürüyerek kaleye ulaşılabilmektedir. Bunlar dışında şehir merkezinde bulunan kişiler 15 dakikalık bir yürüyüşle kaleye kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

Kalenin ziyaret saatleri de iki bölüme ayrılmış bulunmaktadır. Kaleye girmek isteyen kişiler 1 Kasım ile 31 Mart tarihleri arasında 06.00-22.00 saatlerini kullanabilirken 1 Nisan ile 31 Ekim tarihleri arasında 06.00-22.00 saatlerini kullanabilmektedir.

Ayrıca kale içinde bulunan tarihi yapıları gezmek isteyen kişiler 1 Kasım -31 Mart tarihleri arasında 09.00-17.00 saatlerinde gezebilmektedirler. Ayrıca 1 Nisan -31 Ekim tarihlerinde ise ziyaret saatleri 09.00-16.00 şeklinde olmaktadır.

Prag Kalesi Biletleri

Prag kale kompleksi içerisine giriş için ücret istenmese de tarihi binaları gezmek isteyen kişilerin belirli bir ücret ödemeleri gerekmektedir. Bunun içinde farklı bilet seçenekleri bulunmaktadır.

A, B ve C olarak adlandırılan bilet türleri farklı tarihi alanları gezme imkanı sağlamaktadır. A bileti kale kompleksi içinde yer alan pek çok alana girme imkanı vermektedir. Bu alanlar içinde Eski Kraliyet Sarayı, Aziz George Bazilikası, Altın Yol, Aziz Vitus Katedrali, Rosenberg Sarayı ve Daliborka Kulesi yer almaktadır. A bileti fiyatları çocuklar için 175 yetişkinler içinse 350 Koruna olmaktadır.

C bileti ise Aziz Vitus Katedralinde yer alan Hazineler Sergisine ve Resim Galerisine giriş imkanı vermektedir. C bileti ücreti yetişkinler için 350, çocuklar ve yaşlılar için 175 korunadır. B bileti ise Rosenberg Sarayı hariç A biletinin ziyaret edebildiği yerleri kapsamaktadır.

B biletinin ücretleri ise çocuk ve yaşlılara 125 yetişkinlere 250 korunadır.

Prag Kalesi bilet türleri ve Prag Kalesi bilet türleri için Müze Biletleri sitesinin Prag Kalesi yazısını okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

 1. Prag Kalesi için yorumda bulun

  Prag Kalesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Prag Kalesi için ilk yorumu yapabilirsin.