Portekiz’deki En Büyüleyici Küçük Kasabalar

Portekiz küçük kasabalar çoğu zamanla kaybedilen topraklardır. Sakinleri hala eski usul porto şarabı yapıyor, eski Alentejan teknikleriyle yemek pişiriyor ve ulaşım için eşekleri tercih ediyor. Pek çok turist, tarihinin bu dilimlerine ulaşamıyor, bu nedenle yavaş da olsa otantik bir deneyim bekliyor. Portekiz’deki en büyüleyici köylere genel bakış;

Monsaraz

Güney Portekiz’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Monsaraz’ın eteklerinde tarih öncesi döneme ait megalitik anıtlar ürkütücü bir Stonehenge gibi duruyor. İspanya-Portekiz sınırındaki çoğu kasaba gibi, Monsaraz kalesi de savunma için bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Moors, Hıristiyanlar ve Tapınak Şövalyeleri, her biri kültürel bir iz bırakarak bir noktada kaleye hükmetti. Alentejan mutfağı ve turizmi artık şehrin en büyük cazibesi. Otantik Portekiz şehrinde antik sokaklar düzensiz kulübelerin yanından zikzak çizerek geçiyor.

Kasabalar

Tomar

Tapınak Şövalyeleri, Papa tarafından görevlendirilen dini bir askeri gruptu. Haçlı seferleri sırasında en yetenekli savaşçılar arasındaydılar ve savaşmayan üyeler finans dünyasında ilerledi. 12. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar Hıristiyan âlemini yönettiler ve bir zamanlar Tomar’ı eve çağırdılar. Sete Montes Woods’un karşısında yer alan bu tarihi mücevher, Şövalyelerin yükselen eski evi olan Convento de Christo’ya hâlâ sahiptir. Almourol Kalesi’ni ve eski sinagogu ziyaret ederek tarihte bir gezintiye çıkın, ardından Fatias de Tomar’ın keyfini çıkarın; nesiller boyu burada yapılan şekerlemeli ekmek atıştırması.

Monsanto

Portekiz’in merkezinde, sanki gökten düşmüş gibi 200 tonluk kayalarla dolu bir tepe bulacaksınız. Kayalar arasında Monsanto’nun evleri ve binaları yer almaktadır. Eşekler hala 1000’den az daimi sakin tarafından ulaşım için kullanılıyor. Kayalar surlar, duvarlar ve hatta çatılar olarak hizmet ederken topluluğun yaratıcılığı ortaya çıkıyor. Şehirdeki en büyük kayalardan birinin içine inşa edilmiş bir ev bile var. Bir zamanlar Portekiz’deki en Portekizli kasaba olarak adlandırılan bu eşsiz şehir, merkezi bölgedeyken kaçırılmayacak bir yerdir.

Tavira

Algarve’nin güney kıyısında, okyanustan sadece iki mil uzakta bulunan Tavira, Tunç Çağı’ndan beri ayaktadır. Rio Gilão tarafından ikiye bölünmüş Tavira, yürüyüşçüler için bir cennettir. Arnavut kaldırımlı sokaklar, gölgeli parklardan, yüksek bir kaleye, romantik bir köprüsünden ve çok sayıda Gotik ve Rönesans kilisesinden geçmiştir. Balıkçılar, nehir kıyısındaki modern bir pazara günlük avlar getirir ve şehir, Ilha de Tavira’nın beyaz kumlu plajlarına sadece 3,2 mil uzaklıktadır.

Castelo de Vide

Portekiz’in İspanya ile doğu sınırının tam ortasında oturan Castelo de Vide’yi bulacaksınız. Bu otantik küçük kasabada 4.000’den az kişi yaşıyor. Orta çağdan kalma kalesinin yanı sıra kasabanın birkaç cazibe merkezinden biri, çeşitli küçük çeşmelerden dökülen kristal berraklığında, temiz ve ferahlatıcı maden suyudur. Burada hayat yavaş ilerliyor. Erken kalkın ve ön basamaklarında tığ işi ören kadınları, dar sokaklarda futbol toplarını tekmeleyen çocukları ve kafelerin önünde kağıt oynayan erkekleri görmek için erken kalkın. Ayrıca bu tepedeki şehrin manzarasından da memnun kalacaksınız.

Bir Cevap Yazın

  1. Portekiz’deki En Büyüleyici Küçük Kasabalar için yorumda bulun

    Portekiz’deki En Büyüleyici Küçük Kasabalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Portekiz’deki En Büyüleyici Küçük Kasabalar için ilk yorumu yapabilirsin.