Fransa’da Gezilecek En İyi Yerler

Fransa, yirmi yılı aşkın bir süredir, yılda 82 milyon yabancı turisti ağırlayarak dünyanın en popüler turizm merkezi olarak hüküm sürüyor. Dünyanın her yerinden gezginler, Fransa’nın sofistike kültürüne, enfes mutfağına, kaliteli şaraplarına, romantik şatolarına ve pitoresk kırsalına çekilir. Birçok insan Fransa denilince aklına hemen Paris gelir. Ülkenin başkenti neoklasik mimariyle ve ülkenin en tanınmış anıtlarından bazılarıyla dolu güzel bir şehir olsa da, ülkede sadece bir şehirden daha görülecek çok şey var.

Boyut veya Alsace bölgesindeki Germen kültürü için Normandiya’daki D-Day çıkarma plajlarını deneyin. Kaleler ve üzüm bağları için Loire Vadisi’ni veya dünyevi Kelt kültürü için Brittany’yi ziyaret edin. Daha fazla şarap için, dünyaca ünlü Bordeaux bölgesi var – ne olduğunu biliyorsunuz. Avrupa’nın en yüksek zirvesi Mont Blanc’ın ziyaret edilmesi gereken Fransız Alpleri var. Güneyde, Saint-Tropez de dahil olmak üzere Fransız Rivierası’nın sonsuz cazibesi vardır. Sığacak çok şey var, ama işte Fransa’da ziyaret edilecek en iyi yerler.

Paris

Yılda 45 milyondan fazla ziyaretçi çeken Paris, dünyanın en popüler turizm merkezidir. Işık Şehri, Aşk Şehri ve Moda Başkenti gibi çeşitli takma adlarla anılan Paris, romantik ortamı, gastronomi, moda ve sanatıyla tanınan Fransa’nın başkentidir.

Paris, arrondissements olarak adlandırılan, kendine özgü karakterleri ve ilgi çekici yerleri olan 20 bölgeden oluşurken, şehir Eyfel Kulesi, Arc de Triomphe, Versailles Sarayı, Sacre-Coeur ve Notre Dame Katedrali gibi ikonik simge yapılarıyla ünlüdür. Paris ayrıca Louvre Müzesi ve Musee d’Orsay gibi dünyanın en iyi müzelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Dahası, Paris, Lüksemburg Bahçeleri gibi muhteşem bahçelere sahiptir. Moda Başkenti olarak adlandırılan Paris, Yves Saint-Laurent, Lancôme, L’Oréal ve Christian Dior gibi dünyanın en iyi tasarımcı isimlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Kentin alışveriş ortamı, alışveriş merkezlerinden açık hava pazarlarına, butiklere ve bit pazarlarına kadar uzanmaktadır. Paris’te dolaşmanın en iyi ve en ucuz yolu yürüyerek ve ikincisi, Métro olarak bilinen mükemmel yeraltı tren sistemini kullanmaktır.

Fransa

Lyon

Doğu-orta Fransa’da bulunan Lyon, Rhone-Alpes bölgesindeki Rhone bölümünün başkentidir. Uzun bir tarihe sahip olan Lyon, bugün tarihi mimarisi, gastronomi ve canlı kültürel ortamıyla tanınan Fransa’nın üçüncü büyük şehridir.

Lyon, dokuz bölgeden ve çeşitli mahallelerden oluşmaktadır. Her bölge kendine ait ilginç hazineler sunuyor. Örneğin Presqu’île, restoranları, barları ve kulüpleriyle şehrin kalbiyken, Croix-Rousse, traboule olarak bilinen yüzlerce gizli geçidiyle tanınır. Fourvière, Roma kalıntılarını ve Gotik kiliseleri görmek için gidilecek yerdir ve Brotteaux, güzel Tete d’Or parkını içeren zengin bölgedir.

Marsilya

Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri ve Fransa’nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya, Fransa’nın güneydoğu kıyılarında bulunan büyük bir Akdeniz limanıdır. Pastoral bir iklime, Roma kalıntılarına, orta çağ mimarisine ve seçkin kültürel mekanlara sahip olan Marsilya, aynı zamanda çeşitli üniversiteleri ve endüstrileri olan faal bir şehirdir.

Marsilya’nın merkezinde eski limanı Vieux Port bulunur. İki tarihi kalenin hakim olduğu bu hareketli liman, sahildeki kafeler, mağazalar ve barlarla çevrilidir. Limanın sonunda, ziyaretçilerin lüks yatları, feribotları ve günlük balık pazarında avlarını açık artırmaya çıkaran balıkçıları görebilecekleri Quai des Belges var.

Strazburg

Strasbourg, Fransa ve Almanya’nın mükemmel bir uyum içinde birleştiği noktadır . İki ülkenin sınırında yer alan Strasbourg, Alsace bölgesinin başkentidir. Strasbourg, Avrupa Parlamentosu’nun ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Konseyi gibi diğer birçok önemli Avrupa kurumunun merkezi olarak hizmet vermektedir.

Şehrin tarihi merkezi Grande Ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Burada hem Fransız hem de Alman mimarisinin her iki dilde işaretlerle harmanlandığı merkez, pembe kumtaşı, karmaşık oymalar ve 300 yıllık bir çalışma, astrolojik saat içeren çarpıcı Gotik katedral gibi birçok müze ve çarpıcı cazibe merkezi sunuyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Fransa’da Gezilecek En İyi Yerler için yorumda bulun

    Fransa’da Gezilecek En İyi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fransa’da Gezilecek En İyi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.