Büyüleneceğiniz 10 Etkileyici Kütüphane

Tarih boyunca rahipler, başkanlar, krallar ve önde gelen liderler farklı kütüphaneler inşa etti. Bu kütüphanelerin hepsi de birbirinden etkileyicidir. Fakat biz yazımızda sizlere 10 etkileyici kütüphane hakkında bilgi vereceğiz.

İrlanda – Trinity Üniversitesi Kütüphanesi

Trinity Üniversitesi Kütüphanesi tamamen ağaçtan yapılmış kemerli dizaynının yanı sıra İrlanda’nın en büyük kütüphanesidi. Yaklaşık 800 yıllık tarihi olan kütüphaneyi yıl içerisinde 500 bin kişi ziyaret etmektedir. İçerisinde Celtic rahiplerinin yazdığı Book of Kelld el yazmaları da mevcuttur.

Avusturya – Admont Manastırı Kütüphanesi

Dünyanın en uzun kütüphanesi özelliğine sahip olan Admont Manastırı Kütüphanesi, Alplerin eteklerine kurulmuştur. Kütüphanenin zemini, tavanı ve rafları renk uyumuna sahiptir. Kütüphanede hiç masa yoktur. Sebebi ise; çalışmak için dizayn edilmemiş olmasıdır.

ABD –  New York Halk Kütüphanesi

New York Halk Kütüphanesi, ABD’de yer alan en büyük 3’ncü kütüphanedir. Aynı zamanda mermerden yapılan en büyük bina olduğu düşünülüyor. Kütüphane’de yer alan ana bölümlerde isterseniz gidip oturabilirsiniz. Wi-fi ise ücretsiz olarak verilmektedir.

Çek Cumhuriyeti – Clementinum

Clementinım ince bir şekilde işlenen freskleri ve ağaç sütunlarıyla her köşesinde ayrı bir güzelliğe sahiptir. Aynı zamanda Prag’ın en ünlü yerleri arasında yer almaktadır.

Fransa – Bibliotheque Sainte – Genevieve

Adeta çeliklerle örülen bu güzel kütüphane 1850’li yıllarda tamamlanmıştır. Kütüphanede yer alan ağaçtan masalar ve yeşil lambalar çeliğin sertliğini götürmüştür.

ABD – The George Peabody Kütüphanesi

The George Peabody Kütüphanesi, Peabody Enstitüsü Kütüphanesi olarak da bilinmektedir. Baltimore’da konumlanmış olan kütüphane halkın kullanımına da açık durumdadır. George Peabody’nin amacı ise herkesin danışabileceği ve rahatça kullanabileceği bir kütüphane oluşturmaktır.

İspanya – The Escorial Kütüphanesi

Escorial Kütüphanesi, dünyanın en büyük kütüphanelerinden birisi olarak geçmektedir. Kütüphanenin içerisinde birçok el yazması eser de yer almaktadır. Yer alan kitapların yıpranmaması için ciltli kısımları rafın içerisine gelecek şekilde konulmuştur.

İngiltere – Aberdeen

Dışarıdan bakıldığı zaman kare bir mimariye sahip gibi görünse de içerisi oldukça modern bir mimariye sahiptir. Bina 1.200 öğrenciye çalışma alanı da sunmaktadır.

Japonya – Musashino Üniversitesi Kütüphanesi

Kütüphanenin çok fazla odası ve boş rafları bulunmaktadır. Kütüphanede yer alan boş raflar kitap yetersizliğinden kaynaklanmamaktadır. Diğer kütüphanelerden farklı olarak genellikle dijital ortamda bilgi paylaşımı yapılmaktadır.

Almanya – Stuttgart Şehir Kütüphanesi

Beyaz rengin hakim olduğu binanın son 5 katında kitaplar yer almaktadır. Beyaz renk kullanımı sayesinde doğal ışık daha verimli kullanılmıştır. Amaç ferah bir ortam yaratabilmektir.

Bir Cevap Yazın

  1. Büyüleneceğiniz 10 Etkileyici Kütüphane için yorumda bulun

    Büyüleneceğiniz 10 Etkileyici Kütüphane için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Büyüleneceğiniz 10 Etkileyici Kütüphane için ilk yorumu yapabilirsin.