Dünyanın en yaşlı 5 ağacı

Asırlardan bu yana atmosfere oksijen yaymaya devam eden dünyanın en yaşlı 5 ağacını sizin için derledik. Her biri farklı ülkelerde bulunan bu ağaçlar, kim bilir kaç imparatorluğun yıkılıp yeniden kurulmasına tanıklık etmiştir…

Gran Abuelo, Şili

Andes dağlarında bulunan Fitzroya cinsi bu ağaç, Kuzey bölgesinde bulunan Bristlecone çamlarından sonra en uzun süre yaşayan bitki türüdür. Birçok botanikçi bu ağacın 3 bin 640 yıl yaşında olduğuna inanıyor.

Sarv-e Abarkuh, İran

İran’ın Yezd eyaletine bağlı Sarv-e Abarkuh şehrindeki bu ağaca halk arasında “Abarkuh Selvisi” de deniyor. Zoroastrian Sarv olarak da çağrılan ağaç, İran’ı ziyaret eden turistlerin uğrak noktalarından birisi. Tahmini olarak 28 metre uzunluğundaki ağacın dalları 18 metre uzunluğuna ulaşıyor. Rus bilim adamı Alexander Rouf’un hesaplamalarına göre ağaç 4 bin yıldan fazla bir süredir yaşıyor. Bu yaşıyla Asya kıtasının en yaşlı ağacı olduğu tahmin ediliyor.

Ağacın bulunduğu bölgeye Nuh’un oğlu Yafes tarafından ekildiğine inananlar olduğu gibi, Zerdüşt’ün de bizzat kendi ektiğini düşünenler mevcut. Konumu itibariyle uzun yıllar yaşamaya müsait bir iklimde bulunması, ağacın bu kadar uzun ömürlü olmasının en temel sebebi olarak değerlendiriliyor.

Llangernyw, Kuzey Wales

Aziz Digain’in bahçesi Llangernyw’de bulunan bu porsuk ağacının 4 bin 500 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Conwy İlçe Belediyesi tarafından “Antik Porsuk Ağacı” tabelasının asıldığı ağaç ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. 4 bin yaşından daha büyük olması, Llangernyw’deki bu ağacı dünya üzerinde yaşayan en büyük ağaçlar sıralamasına dahil ediyor. Ağaç o kadar geniş bir alana yayılmış ki, dalları arasında yürüyebilmeniz mümkündür. Ayrıca bulunduğu bahçede antik çağlardan kalma birçok eski taş da yer alıyor.

Methuselah, Kaliforniya,

4 bin 847 yaşındaki bu antik Bristlecone çamı dünyanın en yaşlı ağaçları listesinde ikinci sırada yer alıyor. Kaliforniya’nın Beyaz Dağlar bölgesindeki Inyo Ulusal Ormanı’nda bulunan Methuselah’ın tam yeri ağacı korumak için gizli tutuluyor. Sizce de ilginç değil mi?

Old Tjikko,

Old Tjikko, yani yaşlı Tjikko ismindeki bu ağaç adını Professor Leif Kullman’ın Sibirya kurduna borçlu. 2004’te bulunan Old Tjikko’nun 9 bin 550 yaşında olduğu hesaplanmış.

Bir Cevap Yazın

  1. Dünyanın en yaşlı 5 ağacı için yorumda bulun

    Dünyanın en yaşlı 5 ağacı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın en yaşlı 5 ağacı için ilk yorumu yapabilirsin.