Dünyanın En Renkli Kentleri

Dünya üzerinde keşfedilmesi, görülmesi ve gezilmesi gereken birçok kent bulunmaktadır. Ancak sizlere şimdi sayacağımız ve tanıtacağımız kentlerin, alışılmışın dışında yerler olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü bu kentler, tarihi güzellikleri ya da doğal güzellikleri ile değil, renklilikleri ünlü olan kentler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dünyanın En Renkli Kentleri

İtalya’nın Burona Kenti

Burano

İtalya, tarih fışkıran, eşsiz mimarilere sahip olan ve her bölgesinde mutlaka gezilmesi ya da görülmesi gereken birtakım unsurları bulunduran bir ülkedir. İtalya’nın Burona kenti ise renkliliği ve eşsiz mimarisi ile karşımıza çıkan bir kenttir. Denizden ulaşımın mümkün olduğu bu kentte, birbirinden güzel renklere sahip olan evleri görebilmek mümkündür. Geçmiş dönemlerde sis nedeniyle evlerini boyayan balıkçılar, farkında olmadan bu durumu bir akıma çevirerek, kentin her bölgesine yaydılar ve İtalya’nın Burona kenti, renkliliği ile ünlü olan bir kent olarak karşımıza çıktı.

Güney ’da Bulunan Bo-Kaap, Cape Town Bölgesi

Bo-Kaap

Güney ’da son derece hareketli bir Müslüman mahallesi olarak karşımıza çıkan Bo-Kaap bölgesi, renkli evleri, camileri ve yapıları ile öne çıkıyor. Genel olarak mavi, açık yeşil, açık sarı ve benzeri renklerin bu mahallede sıklıkla tercih edildiği görülürken, kentteki ev boyama geleneği 16. yüzyıla kadar dayanıyor. Dünyada eşine ve benzerine nadir rastlanan bir görüntüye sahip olan bu bölge, günümüzde Güney Afrika’da mutlaka görülmesi gereken bölgelerden biridir.

Curaçao’nun Willemstad Kenti

Willemstad

Karayip adasında bulunan bu eşsiz kent, muhteşem bir mimariye sahip olan yapıları, eşsiz renkleri ve büyüleyici genel görünümü ile karşımıza çıkmakta olan bir kenttir. 1800 yıllarda bölgede görevli olan Hollandalı koloni valisi, beyaz rengin migrenine kötü olduğunu fark edince, bölgede yer alan bütün yapıların renklendirilmesine karar vermiştir. Bu kararının ardından bütün binalar farklı farklı renklere boyanmış ve yapıların renkleri o dönemden günümüze kadar korunmuştur. Eşsiz renklere sahip olan bu bölge, bugün UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesinde bulunmaktadır.

Hindistan’ın Jodhpur Kenti

Jodhpur

Hindistan’da bulunan ve farklı bir görünüme sahip olan Jodhpur kenti, Batı Rajasthan eyaletinde yer almaktadır. Hindistan’da özellikle eskiden kullanılan Kast sisteminin en önemli eserlerinden biri olan bu renkli yapılar, üst sınıfta yer alan kişilerin, alt sınıfta yer alan kişilerden kendilerini ayırmak istemeleri sonucu evlerini boyamak istemeleriyle oluşmuştur. Zaman içerisinde şehirde bulunan herkes sınıf fark etmeksizin bu modaya uyunca, kentin tamamının genel olarak mavi ve nadiren diğer renklere büründüğü görüldü.

Bir Cevap Yazın

  1. Dünyanın En Renkli Kentleri için yorumda bulun

    Dünyanın En Renkli Kentleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın En Renkli Kentleri için ilk yorumu yapabilirsin.