Dünyada Kış Aylarını Donarak Geçen Şehirler

şartları, gerek ülkemizde gerekse dünyanın birçok ülkesinde zorlayıcı olmaktadır. Bazı ülkelerde vardır ki, kış aylarını adeta donarak geçirmekte ve son derece düşük sıcaklıklarla insanı hayrete düşürmektedir. İşte tam da bu konu üzerinde yoğunlaşarak, dünya üzerinde kış şartlarının en ağır olduğu şehirleri sizler için derledik.

Grönland- Eismitte

Grönland, aslında bir diğer adıyla Karlar Ülkesi, dünyanın en soğuk iklimlerinden birine sahiptir. Kış aylarında sıcaklığın -70 dereceye kadar düştüğü bu ülkede, yaz aylarında bile sıcak yüzü görmek son derece zordur. Çünkü yaz aylarının bazı dönemlerinde söz konusu ülkede sıcaklığın halen daha 0’ın altında olduğu bilinmektedir. Karayolunun nadir bulunduğu bu şehirde genel anlamda ulaşım, helikopter ve kar köpekleri ile sağlanmaktadır. Zaten yerli halkın yüzde 90’ında kızaklar bulunmaktadır ve kızaklar, bölgenin  en önemli ulaşım araçlarından biri olarak bilinmektedir.

Finlandiya- Laponya

Finlandiya’nın kuzey kısmında yer alan Laponya şehri, coğrafik açıdan da Kuzey Kutbunda yer almaktadır. Kış turizmi açısından önemli şehirlerden biri olan Laponya, dünyanın en soğuk şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyledir ki Laponya’da bazı dönemlerde hava sıcaklığının -40 derecelere kadar düştüğünü görebilmek mümkündür. Bunun yanı sıra yaz aylarında ise görülen en yüksek hava sıcaklığı 20 derecedir. Şehirde Ren geyiği yetiştiriciliğine büyük bir ilgi varken, bölgenin en önemli özelliklerinden biri husky köpekleri ve Kuzey ışıkları olarak bilinmektedir.

Kazakistan- Astana

Kazakistan’ın başkenti olarak bilinen Astana, kış aylarını son derece sert geçiren bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Astana’da kış aylarında hissedilen sıcaklığın -52 dereceye kadar düştüğü bilinmektedir. Rusya’ya komşu olan Kazakistan, Rusya gibi yılın bazı dönemlerinde son derece düşük hava sıcaklıklarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Bunun yanı sıra Kazakistan coğrafyasında, arazinin yapısı belirsizdir ve bu belirsizlik nedeniyle yüksekliğe bağlı olarak sıcaklık değerleri değişim gösterebilmektedir. Astana’da kış aylarında bazı insanların parmakları donabilmektedir ve buna önlem olarak da özel giysiler üretilmektedir.

Rusya-

Kış aylarının en sert geçtiği dönemde yani Ocak ayında -30 dereceleri bile görmekte olan başkent Moskova, kış turizmi için son derece ideal olan bir ildir. ’da kış aylarında hayat normal seyirlerde devam etmektedir. Ruslar, genel anlamda soğukla ve karla yaşamaya alışmış, bu nedenle de herhangi bir zorluk çekmeyen millettir. Hatta buna istinaden kış aylarında Moskova’da özel festivallerin düzenlendiği bile görülmektedir. Kızak yarışı ise söz konusu festivallerin en önemli etkinliklerinden biridir.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Dünyada Kış Aylarını Donarak Geçen Şehirler Dünyada Kış Aylarını Donarak Geçen Şehirler için yorumda bulun

    Dünyada Kış Aylarını Donarak Geçen Şehirler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyada Kış Aylarını Donarak Geçen Şehirler için ilk yorumu yapabilirsin.