Yunanistan’ın En İyi Turistik Yerleri

Yunanistan, dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir. Altmıştan fazla yerleşim adası, dört bin yıla yayılan tarihi yerler, pastoral plajlar ve yükselen dağ sıraları ile Yunanistan’da keşfedilecek çok çeşitli turistik yerler vardır. Kredi notlarının düşürüldüğü borç krizine ve gün be gün protestolara rağmen, destinasyonu olarak hiç olmadığı kadar popüler.

Santorini

Santorini, Yunan adalarının Kikladlar grubunda yer alan volkanik bir adadır. Dramatik manzaraları, muhteşem gün batımları, beyaz badanalı evleri ve kendi aktif yanardağı ile ünlüdür. Santorini’nin başkenti Fira, 400 metrelik yüksek kayalıkların kenarına tutunurken beyaz Arnavut kaldırımlı sokakları mağazalar, tavernalar, oteller ve kafelerle dolup taşan Venedik ve Kiklad mimarisinin bir evliliğidir.

Turistik Yerleri

Akropolis

Akropolis’in tepesindeki Parthenon, Yunanistan’ın en ünlü turistik yerlerinden biridir ve bu tapınağı ziyaret etmeden Atina ziyareti tamamlanmış sayılmaz. Parthenon’un inşaatı MÖ 447’de başlamış, Persler tarafından yıkılan eski tapınağın yerini almış ve MÖ 432’de tamamlanmıştır. Parthenon, uzun ömrü boyunca bir tapınak, kale, kilise, cami ve hatta bir barut dergisi olarak hizmet vermiştir.

Mikonos

Mikonos, Yunan adaları arasında kozmopolit bir destinasyon olarak ünlüdür ve Yunanistan’daki en iyi turistik yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Mikonos Kasabası (Chora), küçük sokaklardan ve badanalı basamaklı şeritlerden oluşan bir labirent ile şaşırtıcı derecede pitoresk bir Kiklad şehridir. Aynı zamanda çok sayıda bar ve gece kulübü ile kanıtlandığı gibi, kumlu plajları ve çeşitli ve yoğun gece hayatı ile tanınır.

Delphi Tiyatrosu

Antik çağda Delphi, Apollon tapınağına ve kehanetine ev sahipliği yapan antik Yunan dinindeki en önemli yerdi. Delphi antik tiyatrosu, izleyicilere tüm kutsal alanın ve aşağıdaki muhteşem manzaranın manzarasını sunan bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Aslen 4. yüzyılda inşa edilmişti ve 5.000 seyirciyi ağırlayabiliyordu. Bugün Yunanistan’ın en önemli turistik yerlerinden biridir.

Lindos

Lindos, Rodos adasında beyaz badanalı evlerin arasında Arnavut kaldırımlı sokaklardan oluşan bir ortaçağ köyüdür. Kasabanın üzerinde, çevredeki limanların ve kıyı şeridinin muhteşem manzarasını sunan Lindos akropolü yükselir. Lindos plajı ve Saint Pauls plajı, şehir merkezine sadece kısa bir mesafededir.

Samiriye Boğazı

Samariá Gorge, güneybatı Girit’te 16 km uzunluğunda bir kanyondur. Samariá Boğazı’nda yürümek son derece popülerdir ve her yıl çeyrek milyondan fazla turist bunu yapmaktadır. Yürüyüş 4 ila 7 saat sürer ve antik selvi ve çam ormanlarından geçer, ardından Libya denizinde Agia Roumeli’de ortaya çıkmak için dağlardan dikey uçurumlar arasında kesilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Yunanistan’ın En İyi Turistik Yerleri için yorumda bulun

    Yunanistan’ın En İyi Turistik Yerleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yunanistan’ın En İyi Turistik Yerleri için ilk yorumu yapabilirsin.