Atatürk Anıtına Rastlayabileceğiniz 5 Ülke

Atatürk gerek ülkemiz ve gerekse dünya tarihi açısından son derece önemli olan liderlerden biri olarak bilinmektedir. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ve kısa süre içerisinde hızlı bir gelişim göstermesinin en önemli mimarlarından biri olan Mustafa Kemal Atatürk, sadece ülkemizde değil, dünyada da tanınan bir liderdir. Öyledir ki, dünyanın birçok ülkesinde son derece güzel Atatürk anıtlarını bulabilmek mümkündür. İşte tam da sizler için söz konusu anıtların olduğu ülkeleri bulduk.

Avusturalya- Canberra

Tarih boyunca ilk defa bir savaş nedeniyle iki ülke arasındaki dostluk bağları gelişmiştir. Avusturalya ve Türkiye arasındaki bu dostluk bağlarının gelişmesinin en önemli aktörlerinden biri Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk, savaş sırasında hayatını kaybeden askerler için Avusturalya’ya başsağlığı mesajlarını göndermiş, bu harekette Avustralyalıların çok hoşuna gitmiş ve bir Atatürk anıtı yapmaya karar vermişlerdir. O dönemden bugüne dek halen daha bulunan anıt, ve ülkemiz arasındaki dostluğun en önemli simgelerinden biri olarak bilinmektedir.

İsrail- Be’er Sheva

Atatürk, savaş sırasında sürekli olarak barıştan yanan söylemlerde bulunmuş ve bu özelliği ile tüm dünyanın takdirini toplamıştır. Bu durum nedeniyle İsrail’de de bir anıtı bulunmakta ve anıtın üzerinde Atatürk’ün meşhur, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözü yer almaktadır. Bunun yanı sıra Atatürk hakkında kısa bir bilgi yer almakta ve ülkemizin kurucusu olduğu belirtilmektedir.

Yeni Zelanda- Wellington

’da bulunan bu anıt, aslında stratejik ve coğrafik açıdan son derece önemli bir bölgede bulunmaktadır. Tarakina koyunda bulunan bu anıt, Cook Boğazı ve Gelibolu Yarımadası arasındaki benzerliği simgelemekteymiş. Gelibolu Yarımadası’nın en önemli kurtarıcısı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtı, sırf bu nedenle Tarakina koyu içerisinde yer almaktadır.

Meksika- Mexico City

’nın bağımsızlığının 100. Yıl dönümünde, bölgede yaşayan vatandaşlarımız tarafından Meksika halkına bir saat kulesi hediye edilmiş ve bu saat kulesi ile birlikte Atatürk anıtına da yer verilmiştir. Osmanlı Saati olarak da bilinen bu saat kulesinin yanında, standart boylarda bir Atatürk heykeli bulunurken, Meksika’da bulunduğu bölgede büyük önem taşımaktadır.

Küba- Havana

Küba’nın Havana şehrinde bulunan Atatürk heykeli, söylenilenlere göre son derece özel bir heykeldir. Bunun en önemli nedeni ise Atatürk heykelinin ülkedeki tek devlet adamı heykeli olmasıdır. Belirtilenlere göre ülkede herhangi bir devlet adamına dair heykel bulunmamakta, sadece Atatürk’ün heykeli yer almaktadır. Ayrıca üzerinde Atatürk’ün dünyaca ünlü barış sözü yer almaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Atatürk Anıtına Rastlayabileceğiniz 5 Ülke Atatürk Anıtına Rastlayabileceğiniz 5 Ülke için yorumda bulun

    Atatürk Anıtına Rastlayabileceğiniz 5 Ülke için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Atatürk Anıtına Rastlayabileceğiniz 5 Ülke için ilk yorumu yapabilirsin.