Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Amsterdam’ın mimarisi sizi kendisine hayran bırakacak güzelliktedir. Yazımızda sizlere Amsterdam’da gezilecek yerler hakkında bilgi vereceğiz.

Dam Meydanı

Amsterdam’da gezilecek yerler listemize ilk başta bu mükemmel meydanı eklemek istedik. Kışın bu meydanda buz pateniyle dans eden romantik çiftleri görebilirsiniz. Yazın ise meydan bir festival alanına dönüşüyor. Sokak ressamları, hünerlerini gösteren ressamlar, turistler, yerliler ve gösteri ustalarıyla çok canlı bir meydan olduğunu söyleyebiliriz. Dam Meydanı, Amsterdam’ın ana meydanıdır.

Red Light District

Amsterdam denildiği zaman akıllara gelen bölgelerden birisi, Red Light District bölgesidir. Devlet, bir zamanlar Amsterdam’da artan uyuşturucu kullanımından kendisini sorumlu tutunca bu bölgeyi oluşturmuştur. Bu bölge hem kontrol edilebilir bir eğlence bölgesi olmuş hem de şehrin dünyaca ünlü cazibe merkezi olmasını sağlamıştır. Bu bölgede vitrinlerde yarı çıplak kadınlar, yasal fuhuş sunan genelevler, seks shoplar ve cannabis bulunan kafeteryalar yer almaktadır. Bölgede kırmızı neon ışıklarla aydınlanan cafelerin yoğun olduğunu ve hayatın gün batımından sonra başladığını söyleyebiliriz.

Amsterdam Kanalları

Amsterdam tam anlamıyla bir kanallar şehridir. Şehirde 17’nci yüzyılda simetrik bir görüntü oluşturacak şekilde kanallar inşa edilmiş ve günümüze kadar başarıyla gelmiştir. Bu kanalların üzerinden bin beş yüzden fazla köprü yer almaktadır. Amsterdam kanal turlarına yılda 3 milyondan fazla kişi katılıyor. Bu turlarda kendinizi Amsterdam’ın mükemmel mimarisinde bir yolculukta buluyorsunuz.

Museumplein

Museumplein içerisinde şehrin önemli eserlerini barındıran bir müzedir. Museumplein’de en gözde olan şey ise; Hollanda’nın ulusal sanat galerisi olan Rijksmuseum’dur. Burada Vermeer, Rembrandt, Jacob van Ruysdael ve Frans Hals gibi bütün dünyada tanınan sanatçıların eserleri yer almaktadır.

I Amsterdam

Amsterdam’ın belki de her yerde karşımıza çıkan ve hatıra fotoğrafı çektirilmek istenen yeri I  Amsterdam yazısının olduğu yerdir. Yazı Museumplein bölgesinde yer alıyor. Ne kadar klişe gelse de sizde bu klişeye katılın ve burada fotoğraf çektirmeden ülkeye geri dönmeyin. Bu şekilde Amsterdam’a gelişinizi de ölümsüzleştirmiş olabilirsiniz.

Anne Frank Müzesi

II’nci Dünya Savaşı’nda Nazi teröründen korunmak için Anne Frank, ailesi ve dört kişi daha bir kitaplığın arkasından girilen 200 metrekarelik bir alanda iki yılı aşkın bir süre saklanmıştır. Sonrasında ise Naziler tarafından yakalanarak toplama kamplarına götürülmüştür. Bu kampta Anne’nin babası Otto Frank hariç hepsi hayatını kaybetti. Anne Frank Müzesi ise Anne ve ailesinin saklandığı evin Anne’ye adanarak haline gelmiş halidir. Bu müzede Anne Frank’ın günlüğünün orjinali bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Amsterdam’da Gezilecek Yerler için yorumda bulun

    Amsterdam’da Gezilecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Amsterdam’da Gezilecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.