Bosna Hersek’te Görülmesi Gereken Yerler

Ülkemizin ve insanlarımızın dünya üzerinde en çok sevildiği ülkelerden biri olan Bosna Hersek, içerisinde o kadar güzel yapılar, bölgeler ve değerler bulundurmaktadır ki, seyahatleriniz için Bosna Hersek’i tercih etmek, sizin için son derece güzel bir seçenek olacaktır. Birçok yerinde Osmanlı esintilerini bulundurmakta olan Bosna Hersek, tam anlamıyla tarih kokan bir ülkedir.

Bosna Hersek’te Görülmesi Gereken Yerler

Başkent Saraybosna

Bosna Hersek’te Görülmesi Gereken Yer

Osmanlı Devleti’nin izlerini en orijinal ve en canlı haliyle görmek istiyorsanız, “Avrupa’nın Kudüs’ü” olarak bilinen başkent Saraybosna’yı mutlaka ziyaret etmeniz gerekmektedir. Muhteşem camilerin ve kiliselerin bulunduğu bu şehirde, hem hikayesi ile hem de görüntüsü ile ünlü olan “inat evi” mutlaka ziyaret edilmelidir. Avusturya- Macaristan Krallığı döneminde şehrin yeniden düzenlenmesi adına birçok yapı yıkılmaktadır. Bu nedenle de bölgede bulunan birçok ev yıkılmakta ancak bir ev sahibi, nehrin karşısına evinin aynısının yapılmadığı sürece evinden çıkmayacağını söyleyerek inatçılığını konuşturmaktadır. Bir türlü evinden çıkmayan adam için nehrin karşısına bir ev yapılır ve o günden beri bu ev, Saraybosna’da “inat evi” olarak adlandırılmaktadır.

Yaşam Tüneli

Bosna Hersek’te Görülmesi Gereken Yer

Bosna Hersek’e gerçekleştirildiği zaman, mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri de Yaşam Tüneli adlı yapıdır. Tünel tam olarak havaalanının altında bulunurken, savaş zamanlarında bölgeye yemek, silah, ilaç ve benzeri yardımların ulaştırılması adına yapılmıştır. Bölge savaş zamanı sürekli olarak bombalanırken, tünel altından her türlü yardım bölgeye ulaştırılmıştır. Söz konusu bölge bugün olarak kullanılmakta ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mostar Köprüsü

Osmanlı Dönemi izlerini taşıyan ve görüntüsüyle fazlasıyla büyüleyici bir etkiye sahip olan Mostar Köprüsü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer bulmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan bu köprü, Mimar Sinan’ın öğrencisi olarak tanınan Mimar Hayrettin tarafından yapılan bir köprüdür. Savaş zamanı bu köprü her ne kadar büyük hasar alarak yıkılmış olsa da, günümüzde restore edilerek kullanıma açılmaktadır.

Blagaj Tekkesi

Buna Nehri’nin kaynağının hemen dibinde yer alan Blagaj Tekkesi, milli anıt olarak kabul edilmekte ve bölge halkı tarafından büyük bir  saygı görmektedir. Savaşın izlerini en canlı ve en yakından taşımakta olan bu yapı, savaşın izlerinin unutulmaması ve savaşın etkilerinin gözler önüne serilmesi adına özellikle çocuklara gösterilmektedir. Blagaj Tekkesi, çok farklı yapısı nedeniyle zaten dikkat çekerken, Bosna Hersek halkının bu yapıya göstermiş olduğu değer ise yapının gezilmesi ile daha iyi anlaşılacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. bosna-hersek-cami Bosna Hersek’te Görülmesi Gereken Yerler için yorumda bulun

    Bosna Hersek’te Görülmesi Gereken Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bosna Hersek’te Görülmesi Gereken Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.