Zıtlıklar ülkesi: İzlanda

“Buz ve Ateşin Diyarı” olarak da bilinen İzlanda, gerçek bir zıtlıklar ülkesi. Zıtlık dememizin sebebini bu yazıyı okumaya devam ettiğiniz takdirde siz de daha iyi idrak edeceksiniz. Aktif volkanik alanlar ve yanardağların hemen yanında devasa büyüklükteki buzulların oluşturduğu zıtlık, diğer birçok turist gibi sizin de aklınızı başınızdan alacaktır.

Üstelik İzlanda’daki zıtlıklar bununla da kısıtlı değil. Başkent Reykjavik’in renkli görüntüsünün tam karşıtı, karanlık ve renksiz, soğuk diyarlar da İzlanda’ya dahil.

Geceyle gündüzün kesiştiği bu ilginç ülkenin en güzel turistik noktaları şöyle sıralanabilir:

Gullfoss

Golden Falls’ın (Altın Şelaleler) kısaltılmış hali olan Gullfoss, ismini şelaleden akan suyun aldığı kahverengi renk tonuna borçlu. Tüm kıtası genelindeki en büyük ve görkemli akarsu olarak da nitelenen Gullfoss kesinlikle büyüleyici bir manzaraya sahip. Bölgeye gözünü diken yabancı yatırımcılar bir dönem Gullfoss’ta hidroelektrik santrali kurmak istemiş, ancak buna karşı çıkan bir kadının öncü olması sayesinde Gullfoss bugünkü güzelliğini korumayı başarmış.

Mavi Lagün

İzlanda’daki en önemli turistik noktalardan birisi olan Mavi Lagün, ülkenin en çok ziyaret edilen jeotermal kaplıcasıdır.  Reykjanes yarımadasının Grindavik bölgesindeki kaplıcada bulunan insan yapımı gölün altından çok sıcak deniz suyu yükselmektedir. Bol miktarda alg ve mineral içeren bu suyun egzama gibi çeşitli deri hastalıklarına şifalı geldiğine inanılıyor. Rezervasyon yapmadan kaplıcaya gitmeniz tavsiye edilmez.

Vatnajokull Buzul Mağaraları

İzlanda’ya gitmişken ömür boyu unutamayacağınız muhteşem ve özgün bir ana tanıklık etmek istiyorsanız, yerin metrelerce altındaki Vatnajokull buzul mağaralarını görmelisiniz. Masmavi renkli buzullarla kaplı bu mağaraların bazı bölgelerinde oluşan şekiller sizi büyülemeye yetecektir. Yaz aylarında artan sıcaklık yüzünden erime ve çökme riski bulunduğu için yalnızca kışın ziyaret edilebilen buzullara tecrübeli rehberler eşliğinde girilebiliyor.

Jokulsarlon Lagünü

Vatnajokull Milli Parkı’nda bulunan Jokulsarlon lagününde göz alıcı fotoğraflar çekebilirsiniz. Manzarası sizi de etkileyecektir. Her yıl eriyen devasa büyüklükteki buzul kütleleri yüzünden yüzölçümü genişlemeye devam eden lagün 1970’lerden beri ziyaretçi kabul ediyor. Dünyanın en derin ve geniş buzul kütlelerine ev sahipliği yapan lagünde birçok film de çekilmiş.

Bir Cevap Yazın

  1. Zıtlıklar ülkesi: İzlanda için yorumda bulun

    Zıtlıklar ülkesi: İzlanda için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zıtlıklar ülkesi: İzlanda için ilk yorumu yapabilirsin.