Belçika’da ziyaret etmeniz gereken yerler

Çikolatalarıyla ünlü Avrupa ülkesi Belçika’yı ziyaret etmeye karar verdiğinizde kendinize güzel bir “Gezilecek yerler listesi” hazırlamanız gerekir. Gerçekten de bu ülkenin dört bir yanında gezilip görülecek o kadar güzel yerler var ki… Su kanalları, bitter ve sütlü çikolataları, asırlardan beri ayakta kalmayı başarmış kaleleriyle turistleri ağırlamaya devam eden Belçika’da çok sayıda müze ve galeri de bulunuyor. Eğer kültürel faaliyetlere merakınız varsa, dünyanın en ünlü tasarımcıları tarafından hazırlanan sergilere de katılabilirsiniz.

Bruges

Vikinglerden kalma bu şehir, “In Bruges” filmine de konu olmuştur ve köklü bir geçmişe sahiptir. Kuzey’in Venedik’i olarak da adlandırılan Bruges’te çok sayıda su kanalı vardır. Zaten bir Viking şehrinden bunun aksi de beklenemezdi. Ortaçağdan kalma tarihi binalar, özellikle şehrin güney tarafında yoğunlaşıyor. Belfry Kulesi turistlerin ilgi odağı olmayı sürdürürken, 1188 yılında kurulan Saint John Hastanesi de ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Brüksel

İlgi odağına göre birbirinden farklı insanlara hitap edebilecek kadar çeşitliliğe sahip olan Brüksel, Belçika’nın başkentidir. Bu yüzden de Belçika’yı gezmeye başlayan tüm turistlerin başlangıç noktası olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda birçok Avrupa Birliği kurumunun genel merkezi de Brüksel’de bulunduğu için bu şehre “AB’nin başkenti” de denir.

13. yüzyılda inşa edilen Grand Palas’ın yanı sıra teras kafeler ve alkollü mekanlar şehrin dört bir yanında mevcuttur. Gotik tasarım çizgisine sahip alışveriş merkezleri ve tiyatroları da Brüksel denince akla ilk gelenlerden.

Ghent

Belçika’nın en gizemli şehri hangisidir diye soracak olsanız, cevap muhtemelen Ghent olurdu. Ortaçağ döneminde Avrupa’nın en zengin ve güçlü şehirlerinden biri olan Ghent, Paris’ten hemen sonra geliyordu. Zengin tüccarların muhteşem güzellikteki evlerine bakıldığında bu şehrin ne kadar varlıklı insanlarca yönetildiği daha iyi anlaşılabiliyor. Mimari açıdan sizi büyüleyecek onlarca tarihî bina Ghent sokaklarında sizi bekliyor olacak.

Ardennes

Dağlık patika yollarda yürüyüş, bisiklet sürmek ve kamp yapmak gibi outdoor maceralara meraklıysanız adresiniz Ardennes olmalı. Sık ağaçların oluşturduğu devasa ormanları, mağara ve sarp kayalıklarının yanı başında inşa edilen turist dostu köyleri ilginizi çekecektir.

Bir Cevap Yazın

  1. Belçika’da ziyaret etmeniz gereken yerler için yorumda bulun

    Belçika’da ziyaret etmeniz gereken yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Belçika’da ziyaret etmeniz gereken yerler için ilk yorumu yapabilirsin.