El Yıkamanın Önemi

Coronavirüs salgınının başlangıcından bu yana, virüsün yayılmasını önlemek için ellerinizi yıkamanın önemi söylenmektedir. Aşağıda, neden düzenli olarak ellerinizi yıkamanız gerektiğine değineceğiz;

Ellerinizi Yıkamak Neden Bu Kadar Önemli?

Ellerinizi sabun ve suyla düzenli olarak yıkamak, Coronavirüs de dahil olmak üzere birçok mikroptan arındırır.

COVID-19, virüsün hücreleri enfekte etmesine yardımcı olan proteinlerle dolu yağlı lipid moleküllerinden oluşan bir zara sahiptir. Sabun molekülleri, suya bağlanan bir kafa ve ondan kaçınan bir kuyruğa sahip hibrit bir yapıya sahiptir.

Bu nedenle, bu sabunlu moleküller, sabun moleküllerinin sudan kaçan kuyrukları kendilerini lipid zarına sıkıştırıp onu ayırdığında virüsü ortadan kaldırır. Sabun, kiri ve yok edilen virüsün parçalarını, ılık suda yıkanan misel adı verilen küçük baloncuklarda yakalar.

Ellerimi Yıkamak İçin En İyi Zaman Ne Zaman?

Aşağıdaki senaryolarda ellerinizi yıkamanız gerekir;

  • Tuvaleti kullandıktan veya bez değiştirdikten sonra
  • Özellikle çiğ et ve sebzelerin işlenmesi bağlamında, yiyeceklerin hazırlanmasından önce ve sonra
  • Başlamadan önce ve yemeğinizi bitirdikten sonra
  • Bir mendile öksürür veya hapşırırsanız, mendili atın ve ellerinizi yıkayın.
  • Evcil hayvanlara dokunursanız ellerinizi düzenli olarak yıkayın
  • Günlük egzersizinizden veya yürüyüşünüzden döndükten sonra ve ayrıca bir mağazayı ziyaret ettikten sonra

Oldukça önemsiz bir görev gibi görünse de – bu virüsün yayılmasında ellerinizi yıkamak kesinlikle gereklidir, bu nedenle virüsü yok etmek ve sadece yayılmasını önlemek değil, aynı zamanda sizi etkilemesini de durdurmak için yukarıdaki adımları izlemek son derece önemlidir. Doğal temizlik ürünleri arıyorsanız https://www.liliencosmetics.com/ sitesine girebilirsiniz. Sitede birçok hijyen ürünleri bulunmaktadır. Sitede doğal temizlik ürünleri arasında seçiminizi yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. El Yıkamanın Önemi için yorumda bulun

    El Yıkamanın Önemi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak El Yıkamanın Önemi için ilk yorumu yapabilirsin.