Uşak İlinde Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Uşak gerek doğası, gerek tarihi ile gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Köklü bir tarihi ve kültüre ile farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Uşak şehrinde birçok gezilecek yer vardır.

Ulubey Kanyonu ve Cam Teras

Uşak Ulubey ilçesinde bulunan Ulubey Kanyonu, dünyanın en büyük ikinci kanyonudur. Ulubey Çayı ile Banaz Çayı boyunca devam eden büyük bir kanyon vardır ve aynı zamanda çevresinde küçük kanyonlar yer almaktadır. Uzunluğu yaklaşık 50 kilometre, derinliği 180 metre ve genişliği ise 60 ile 120 metre arasındadır.  Ulubey Kanyonu manzarasına sahip Cam Terasa giriş ücreti vardır ve kişi başı giriş ücreti 5 TL’dir.

Taşyaran Vadisi

Uşak merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta olan Taşyaran Vadisi, Yenişehir Köyü üzerinde bulunmaktadır. Taşyaran Vadisi’nin oluşumuna su, rüzgar ve tektonik hareketlere neden olmuştur. Özellikle ilkbahar aylarında gezilecek yerler arasındadır.  Taşyaran Vadisi’ne giriş ücreti bulunmamaktadır.

Clandras Köprüsü

Uşak Karahallı ilçesinde bulunan Clandras Köprüsü, Uşak merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıktadır. Doğal bir güzelliklerin içerisinde Lidyalılar, köprüyü Kral Yolu üzerine inşa etmiştir. Hem doğası hem de tarihi bir arada görmek isteyenler bu köprüyü ilk sıraya ekleyebilir. Yaklaşık 25 metre uzunlukta ve 17 metre derinliğe sahip bir köprüdür. Çevresinde piknik yapılabilecek alanlar da mevcuttur.

Uşak

Uşak Kent Tarihi Müzesi

Uşak Kent Tarihi Müzesi, Uşak şehrinin gelenek ve göreneklerinin sergilendiği yerlerden bir tanesidir. Uşak Belediyesi tarafından 2013 yılında hizmete girmiştir. Ayrıca şehrin sahip olduğu kültürel değerleriyle ilkleri müzede sergilenmektedir. Burası, yabancı ve yerli turistlerin ilgisini çeken bir yerdir. Uşak şehir merkezinde bulunan Müze pazartesi günleri dışında haftanın diğer tüm günleri ziyaretçilere açıktır. Müzenin ziyaret saatleri 08.30 ile 17.00 arasındadır. Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır.

Ulubey Blaundus Antik Kenti

Ulubey Blaundus Antik Kenti, Uşak şehrinin paha biçilmez bir değeredir. Kültür turizmine meraklı olan ziyaretçiler için ideal bir yer olan antik kent, I. Derece Sit Alanı olarak tescillenmiştir. Büyük İskender tarafından yapılan Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya ve çevresinden gelenlerle kurulan şehirde yaşamaya başlayan halk kendilerine “Makedonyalı Blaundus” adını vermiştir. Vadiler ile çevrili yarımadanın üzerinde antik kentte ait birçok önemli yapı bulunmaktadır. Helenistik Dönem’de inşaat edilen kentte günümüze dek bazı kalıntılara ulaşılmıştır. Ulubey Blaundus Antik Kenti’ne giriş ücreti bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Uşak İlinde Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi için yorumda bulun

    Uşak İlinde Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uşak İlinde Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi için ilk yorumu yapabilirsin.