Türkiye’de Gezilecek Yerler

Yeni ülkeler tanımak, yeni kültürler keşfetmek elbette herkesin hayalidir. Fakat bazen maddi sıkıntılar, bazen ailevi ve çeşitli sıkıntılar sebebiyle yurt dışı tatilleri hayalde kalıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de gezilecek yerler varken yurt dışı tatillerini daha sonraya erteleyenlerde yok değil.

 

Türkiye’de gezilmesi gereken yerlere değinmek gerekirse Kapadokya ilk sırada yer alıyor. Her yıl binlerce turistin merakla geldiği Kapadokya eşsiz peri bacaları ile adeta tarih kokuyor. Yazı kışı ayrı büyüleyici olan Kapadokya’da düzenlenen balon turları bu harika şehri birde tepeden seyretme fırsatı sunuyor. Sabahları erken saatte kalkmanıza sebep olsa da muhteşem manzara karşısında uykunuzdan feragat ettiğinize asla pişman olmayacaksınız.

Doğal Dokusuyla Tarih Kokuyor

 

Gezilecek yerler incelemesinde Dağını atlamak olmaz elbette. Adıyaman Kâhta ilçesinde bulunan Nemrut Dağı ilk kez Alman bir mühendisin araştırmalarıyla keşfedilmiştir.

 

Dağı’na arkasını dönmüş şekilde oturan heykeller mitolojik tanrıları temsil etmektedir. 2150 metre yüksekliğindeki dağ geceleri çok soğuk olmaktadır. Güneşin doğuşu ve batışındaki manzarayı izlerken kendinizi adeta tarihin içinde hissedeceksiniz.

 Gezi rehberi içerisinde bir diğer durak ise Pamukkale. Bembeyaz taşlar içerisinde adeta masaldaymış hissi yaratan Pamukkale Travertenleri de turistlerin oldukça ilgi gösterdiği yerlerden. Basit şekilde kimyasal çökelmeyle oluşan travertenler ilk başta jel halindeyken sonrasında kaya halini alıyor. Toplu taşlıma ile ulaşım sağlayacağınız Pamukkale Travertenlerini yazın ziyaret etmeniz daha fazla keyif almanızı sağlar.

Ayvalık’ta Gün Batımını İzleyin

 

Ayvalık’ta Türkiye turunuzda görmeniz gereken yerlerden. Şehir merkezinden 8 km uzaklıkta olan Şeytan Sofrası neredeyse Ayvalık denilince akla gelen ilk yer. Bulunduğu tepe noktasından tüm adaların net şekilde görülmesi ve harika gün batımı manzarasıyla Şeytan Sofrası mutlaka gitmeniz gereken yerlerden.

 

Burada yer alan ve şeytanın ayak izi olarak bilinen çukura para atıp dilek dilemekte ziyaretçilerin ilgisini çeken bir diğer husus. Ziyaretinizi gün batımına yakın saatte gerçekleştirirseniz eşsiz gün batımı manzarasını kaçırmamış olursunuz.

Cennetten Bir Vadi Ihlara

 

 Türkiye gezilecek yerler açısından o kadar zengin ki aralarında seçim yapmak diğerine haksızlık olur. Ihlara Vadisi ‘de haksızlık edilemeyecek yerlerden. Aksaray Güzel yurtta bulunan vadi Hasan Dağı’ndan püsküren lavların akarsuyu aşındırmasıyla ortaya çıkan jeolojik bir yapıdır.

 

Birçok kilise ve manastırı içinde bulunduran vadi sahip olduğu Akdeniz iklimiyle adeta bir cennete gelmiş izlenimi uyandırıyor. Vadiye iniş çıkış toplamda 794 basamak olması gözünüzü korkutmasın. Harika kanyonu gördüğünüzde asla pişman olmayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

  1. Türkiye’de Gezilecek Yerler için yorumda bulun

    Türkiye’de Gezilecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’de Gezilecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.