Tüp Bebek Tedavisinde Son Aşama ; Gebelik Testi

 

Tüp bebek tedavisine başlayalı epey bir süre oldu. Yumurtalarınızı büyütmek için kliniğe gittiniz, geldiniz. Birden fazla kez kan verdiniz. Tüp bebek merkezine defalarca kez gittiniz geldiniz. Yumurtalarınız toplandı, transferiniz yapıldı ve yaklaşık 12 gündür kendinize hiç bakmadığınız kadar iyi bakıyorsunuz. Transferden 12 gün geçmiş ve gebelik testi gününüz gelmiş. O zaman şimdi güzel haberler için tekrar tüp bebek merkezine, gebelik testi vermeye !

Gebelik testi taze transferlerde ve beşinci gün transferlerinden 10 gün sonra yapılabilir. Üçüncü gün embriyo transferlerinde ise 12.gün gebelik testi yapılması uygundur. Düşük çıkan kan testleriniz de ise takibi muhakkak istenecektir. İki gün sonra rakamın ikiye katlaması beklenmektedir.

Günümüzde yapılan gebelik testlerinin sonucu güven vericidir. Ancak muhakkak kan testi istememizdeki amaç idrar da küçük gebeliklerin pozitifliği görülmemekle birlikte, yanılabilirlik oranları da kan testine oranla daha yüksektir.

İlk gebelik testinden sonra takip açısından hastalarımızdan iki gün sonra tekrar kan isteyerek değerin artışını izlemek istemekteyiz. İki gün ara ile toplam üç kez kan testi istenilebilir.

Planlanan gebelik testinin gününe kadar hasta kullandığı tüm ilaçlara muhakkak devam etmektedir. Her ne olursa olsun gebelik testini muhakkak yaptırmalıdır. Kanaması olsa sahi gebelik testini kanda yaptırması önerilmektedir.

Bazen gebelik testlerinde iki gün sonra ikiye katlarken, bazı gebelik testlerinde ise yükselme iki katına çıkmayarak ya da kan değerinde düşüş gözlenerek artış olmayabilir. Bu gibi durumlar da mutlaka hasta takip edilmelidir.

Gebelik testi, 1500-2000 değerine ulaştığında ve üzerine çıktığında vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesi görülebilmektedir. Bu değerlerin altında ise vajinal ultrason ile de gebelik kesesini görmeyi hedeflememekteyiz. Bazen kimyasal gebelikler ile sonuçlanabilmektedir, bu durumda gebelik testi çok fazla güven vermeyebilir. Muayene olmadan ne bir şey söylemek ise çok da doğru olmayabilir. Güven vermeyen değerlerde bazen normalin çok fazla üstünde de rastlanırken dış gebeliğe rastlanılabilir.

Tüp bebek tedavilerinden sonra tüp bebek hastalarının pozitif gebelik testlerinden sonra, gebelik takiplerinde ise doğal yolla kendiliğinden gebe kalmış kadınlar da ne kadar düşük riski var ise o kadar düşük riski bulunmaktadır.

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç tedavi sürecinden dolayı tüp bebek gebelerinin hasta ve hasta yakınları için daha kıymetli olmasının  nedeni çok beklenmesi çok istenmesi ve çok zorluklarla kavuşulması buna nedendir diye açıklamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Tüp Bebek Tedavisinde Son Aşama ; Gebelik Testi için yorumda bulun

    Tüp Bebek Tedavisinde Son Aşama ; Gebelik Testi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tüp Bebek Tedavisinde Son Aşama ; Gebelik Testi için ilk yorumu yapabilirsin.